4.7/5 - (58 امتیاز)

خاموش کردن خودرو توسط ردیاب خودرو

استفاده از جی‌پی‌اس خودرو (یا همان ردیاب خودرو) امروزه به عنوان یکی از بهترین راهکار‌ها برای افزایش امنیت انواع خودرو و وسایل نقلیه مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه روی وسایل نقلیه نصب می‌شود و توسط ارتباط با ماهواره‌های GPS (سیستم موقعیت یاب جهانی)، موقعیت مکانی وسیله نقلیه را تشخیص داده و روی نقشه به شما نمایش می‌دهد و شما در هر لحظه می‌توانید مشاهده کنید خودروی شما دقیقا در چه مکانی قرار دارد؟ دستگاه‌های جی پی اس خودرو علاوه بر نمایش موقعیت مکانی، قابلیت‌های دیگری را نیز در اختیار شما قرار می‌دهند، سنجش سوخت خودرو، مشاهده باز یا بسته بودن درب خودرو و خاموش کردن خودرو توسط GPS از راه دور یکی از این ویژگی‌ها است.

جی‌پی‌اس خودرو چگونه کار می‌کند؟

جی‌پی‌اس یا ردیاب خودرو یک دستگاه کوچک است که روی خودروی شما نصب می‌شود و موقعیت مکانی خودرو را به شما نمایش می‌دهد. این دستگاه مدل‌ها‌ی مختلفی دارد که هر کدام ویژگی‌ها‌ی مختلفی دارند. مثلا بعضی از آن‌ها مستقیم به درگاه دیاگ خودرو وصل می‌شوند ولی بعضی دیگر توسط سیم مستقیم به برق خودرو و همچنین سنسور‌ها‌ی مختلف خودرو وصل می‌شوند. ما قبلا در یوفایندر مقاله جامعی در مورد ردیاب خودرو چیست منتشر کرده‌ایم که با خواندن آن می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد ردیاب یا همان جی‌پی‌اس خودرو به دست آورید.

بیشتر بخوانیم: ردیاب خودرو چیست؟

خاموش کردن خودرو توسط GPS از راه دور

بعد از اینکه اقدام به نصب دستگاه جی‌پی‌اس روی خودرو می‌کنید می‌توانید موقعیت خودرو را مشاهده کنید اما جی‌پی‌اس چگونه می تواند خودرو را خاموش کند؟ و آیا تمام مدل‌های جی‌پی‌اس خودرو امکان خاموش کردن خودرو را دارند؟ برای اینکه یک خودرو‌ی در حال حرکت خاموش شود باید برق خودرو قطع شود و یا سوخت به خودرو نرسد که به این مفهوم است که دستگاه جی‌پی‌اس باید امکان انجام یکی از این دو کار را داشته باشد.

خاموش کردن خودرو با استفاده از جی پی اس خودرو

برای خاموش کردن خودرو از راه دور شما فقط باید از جی‌پی‌اس‌هایی استفاده کنید که توسط سیم به خودرو وصل می‌شوند. این دستگاه‌ها معمولا چند سیم برای متصل شدن به سنسورها‌ی مختلف خودرو در اختیار شما قرار می‌دهند. سپس یک رله در مسیر برق خودرو و یا انژکتور که وظیفه سوخت‌رسانی به خودرو را بر عهده دارد قرار می‌گیرد و دستگاه جی پی اس توسط یک سیم به این رله متصل می‌شود. زمانی که شما قصد خاموش کردن خودرو را داشته باشید یک دستور توسط پیامک به دستگاه جی‌پی‌اس ارسال می‌کنید و دستگاه جی‌پی‌اس اقدام به قطع برق خودرو یا قطع سوخت‌رسانی به خودرو توسط انژکتور می‌کند، به همین دلیل خودروی شما خاموش می‌شود.

بیشتر بخوانیم: رله چیست؟

خاموش کردن خودرو توسط قطع برق خودرو

خاموش کردن خودرو توسط قطع برق خودرو اقدامی بسیار خطرناک است! در بسیاری از خودرو‌های جدید قسمت‌هایی مانند فرمان و یا حتی ترمز خودرو برقی هستند و در صورتی که خودروی در حال حرکت را توسط قطع کردن برق آن خاموش کنید، دیگر امکان کنترل کردن خودرو وجود ندارد و این اقدام منجر به تصادف می‌شود. در صورت تصادف تمام خسارات مالی و جانی پیش آمده بر عهده مالک خودرو می‌باشد. قرار دادن رله در مسیر برق خودرو به هیچ عنوان پیشنهاد نمی‌شود.

خاموش کردن خودرو توسط انژکتور

انژکتور وظیفه رساندن سوخت به خودرو را بر عهده دارد. بهترین روش برای خاموش کردن خودرو قطع کردن رسیدن سوخت به خودرو می‌باشد. احتمالا برای شما پیش آمده باشد که به هر دلیلی نتوانسته باشید باک خودرو را پر کنید و بنزین شما در حال حرکت تمام شده باشد، چه اتفاقی می‌افتد؟ سوخت به موتور خودرو نمی‌رسد و سرعت خودرو شروع به کم شدن و ریپ زدن می‌کند تا جایی که به صورت کامل خاموش شود. در این فرآیند سوخت رسانی انجام نمی شود و مقدار سوخت کمی که در موتور خودرو باقی مانده است باعث می شود خودرو شروع به ریپ زدن کرده و سپس خاموش شود.

روشن کردن مجدد خودرو

آیا بعد از خاموش کردن خودرو توسط GPS امکان روشن کردن مجدد خودرو وجود دارد؟ زمانی که شما دستور قطع برق یا سوخت را به GPS ارسال می‌کنید، دستگاه توسط یک پالس به رله‌ای که برای قطع برق یا سوخت خودرو نصب شده است، اقدام به خاموش کردن خودرو می‌کند. بعد از خاموش کردن خودرو با توجه به اینکه کنترل برق و یا سوخت به رله داده شده است، تا زمانی که شما دستوری مبنی بر قطع کردن رله به GPS ندهید دیگر امکان روشن کردن خودرو وجود ندارد.

سوالات شما

آیا با نصب رله خودرو از گارانتی خارج می شود؟

بله، هر گونه تغییر در ساختار خودرو باعث ابطال گارانتی خودروی شما می‌شود.

آیا نصب رله باعث ایجاد مشکلی در بیمه خودرو می شود؟

بله، با نصب رله تخفیف بیمه خودرو‌ی شما از بین می‌رود.

آیا هر کسی می تواند خودرو را خاموش کند؟

روی دستگاه‌های جی‌پی‌اس یک پسورد قرار می‌گیرد و شما برای خاموش کردن خودرو نیاز به داشتن پسورد دستگاه دارید. هر دستوری که به دستگاه ارسال شود و پسورد در آن نباشد دستگاه به آن توجهی نمی‌کند.

کلام آخر

خاموش کردن خودرو از راه دور توسط GPS قابلیتی است که می‌تواند در بعضی مواقع خاص مانند سرقت خودرو کمک کننده باشد و امکان پس گرفتن سریع‌تر خودرو را افزایش دهد. برای استفاده از این قابلیت شما نیاز به دستگاه GPS آن هم از مدلی دارید که بتواند توسط سیم به خودرو وصل شود. همچنین ما به سوالات دیگری که در مورد خاموش کردن خودرو توسط ردیاب دارید پاسخ داده‌ایم که در ادامه مشاهده می‌کنید. اگر سوال دیگری در مورد خاموش کردن خودرو با جی‌پی‌اس دارید، می توانید در همین صفحه و در بخش نظرات با ما مطرح کنید. ما به تمام سوالات شما پاسخ می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟

در مورد سیستم مدیریت ناوگان سوالی دارید؟ روی ما حساب کنید!

تماس با یوفایندر