خرید ردیاب خودرو (راهنمای خرید جی‌پی‌اس خودرو)

4.8/5 - (230 امتیاز)

خرید ردیاب خودرو

ردیاب خودرو دستگاه کوچکی است که روی خودرو‌ی شما نصب می‌شود و با اتصال به ماهواره‌های جی‌پی‌اس (سیستم موقعیت‌یاب جهانی)، موقعیت مکانی خودروی شما را تشخیص داده و آن را به شما نمایش می‌دهد؛ به عبارت ساده‌تر ردیاب دستگاهی است که روی خودروی شما نصب می‌شود و کار ردیابی خودرو را برای شما انجام می‌دهد. ما در این صفحه علاوه بر معرفی نکات مهم برای خرید ردیاب خودرو، بهترین مدل‌های آن را نیز برای شما قرار داده‌ایم.

همچنین پیشنهاد می‌کنیم صفحه “ردیاب خودرو چیست” را مطالعه نمایید، ما در این صفحه به صورت کامل نحوه کار ردیاب را برای شما توضیح داده‌ایم.  در ادامه راهنمای کامل خرید ردیاب خودرو را برای شما قرار داده‌ایم. همچنین بهترین مدل‌های ردیاب خودرو به همراه قیمت ردیاب خودرو و امکان خرید آن‌ها به صورت آنلاین برای شما قرار گرفته است.

انواع ردیاب خودرو

ردیاب خودرو انواع مختلفی دارد که هر کدام قابلیت های متفاوتی دارند. دستگاه ردیاب از نظر نوع به سه دسته‌بندی مختلف تقسیم می‌شود: ردیاب‌هایی که مستقیم با سیم به خودرو متصل می‌شوند، ردیاب‌هایی که به درگاه OBD-II یا همان درگاه دیاگ خودرو متصل می‌شوند و ردیاب‌‌های آهنربایی یا مغناطیسی که به قسمتی فلزی از خودرو متصل می‌شوند. کدام ردیاب مناسب‌تر هست؟ مقایسه زیر برای شما است:

ردیاب‌ سیمی (Wired Tracker):

ردیاب سیمی پراستفاده‌ترین مدل در بین ردیاب‌ها می‌باشد، این مدل از ردیاب خودرو دارای چند سیم می‌باشد که از آن‌ها برای اتصال ردیاب به برق خودرو و سنسورهای مختلف خودرو استفاده می‌شود. ردیاب سیمی را در هر قسمتی از خودرو که بتوان برق آن را تامین کرد می‌شود نصب کرد، به همین دلیل این مدل در قسمت‌های داشبورد، پشت ضبط، زیر صندلی و قسمت‌های دیگر خودرو قابل نصب است، به همین دلیل ردیاب سیمی را می‌شود به بهترین شکل مخفی کرد.

ردیاب سیمی می‌تواند توسط سیم‌های ورودی و خروجی که دارد به سنسور‌های مختلف خودرو مانند سنسور سوخت، سنسور دما، سنسور تشخیص باز یا بسته بودن درب خودرو و دیگر سنسورها متصل شود. ردیاب سیمی به دلیل امکان متصل شدن به سنسورهای مختلف علاوه بر ردیابی، امکان ارسال هشدارهای مختلف مانند هشدار باز شدن درب خودرو را دارد. برای خاموش کردن خودرو توسط جی‌پی‌اس نیز از این مدل ردیاب استفاده می‌شود، پیشنهاد می کنیم مقاله “خاموش کردن خودرو از راه دور” را مطالعه نمایید، ما در این مقاله نحوه عملکرد این قابلیت جذاب را به صورت کامل برای شما توضیح داده‌ایم.

ردیاب سیمی Wired Tracker

ردیاب سیمی

ردیاب‌ دیاگ (OBDII Tracker):

خودروهای جدید همه دارای درگاهی به نام OBD2 هستند که معمولا در سمت راننده قرار دارد و برای عیب‌یابی خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد. احتمالا برای شما پیش آمده که برای عیب یابی، خودروی خود را برای دیاگ برده باشید، درگاه OBD2 همان درگاهی هست که برای دیاگ خودرو استفاده می‌شود. این ردیاب مستقیم به درگاه OBD-II خودرو متصل می‌شود و به همین دلیل این مدل راحت‌ترین نصب را نسبت به مدل‌های دیگر دارد و تنها کافی است ردیاب را به درگاه OBD-II وصل کنید.

نصب کردن ردیاب OBD-II به سادگی وصل کردن یک فلش به ضبط خودرو است. قبل از توضیح این مورد پیشنهاد می کنیم مقاله “ECU یا کامپیوتر خودرو چیست؟” را مطالعه نمایید. این نوع از ردیاب به دلیل اتصال به پورت OBD-II اطلاعات ECU یا همان کامپیوتر خودرو دسترسی دارد و به همین دلیل می‌تواند اطلاعات مختلفی از خودرو مانند دور موتور خودرو، مقدار کیلومتر طی شده و وضعیت سلامت باتری و موتور را نیز نمایش دهد. یکی از مهم‌ترین ضعف‌های این مدل عدم امکان مخفی کردن، در دسترس بودن و امکان جداسازی راحت آن می‌باشد. 

ردیاب دیاگی

ردیاب OBD2 یا دیاگی

ردیاب‌ آهنربایی یا مغناطیسی (Magnetic Tracker):

ردیاب آهنربایی یا ردیاب مغناطیسی نوعی از ردیاب است که توسط آهنربا به قسمت‌های فلزی خودرو متصل می‌شود؛ ردیاب مغناطیسی به زیر خودرو متصل می‌شود و معمولا برای اهدافی مانند ردیابی بدون اطلاع شخص و به منظور جاسوسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برق آن‌ها توسط باتری تامین می‌شود و به همین دلیل بعد از چند ساعت کار باید آن‌ها را جدا کرد و بعد از شارژ، مجدد متصل کرد.

ردیاب آهنربایی به دلیل تاثیر منفی خاصیت مغناطیسی آهنربا روی سیگنال‌های ماهواره‌های GPS، دقت پایین‌تری نسبت به دیگر مدل‌های ردیاب‌ها  دارد، به همین دلیل استفاده از این مدل توصیه نمی‌شود. آهنربا در برابر شرایط آب‌و‌هوایی حساس است و اگر ردیاب در معرض گرما یا سرمای شدید قرار بگیرد احتمال دارد از خودرو جدا شود. همچنین ما در مقاله “ردیاب آهنربایی چیست؟” خصوصیات این ردیاب را به صورت کامل برای شما توضیح داده‌ایم.

ردیاب مغناطیسی

تصویری از یک ردیاب آهنربایی یا مغناطیسی در حال نصب زیر خودرو

بهترین ردیاب خودرو چه مشخصاتی دارد؟

یکی از مهم‌ترین دلایل برای خرید ردیاب خودرو افزایش امنیت خودرو می‌باشد، اما چه ویژگی‌های مهمی وجود دارند که یک ردیاب خوب باید آن‌ها را داشته باشد؟ ما در این قسمت چند نکته خیلی مهم در خرید بهترین ردیاب خودرو باید آن‌ها را در نظر بگیرید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید را به شما توضیح می‌دهیم. 

قابلیت ردیابی زنده (Live):

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید ردیاب خودرو باید در نظر بگیرید مجهز بودن ردیاب به قابلیت ردیابی زنده است. قابلیت ردیابی لحظه‌ای به شما این امکان را می‌دهد که موقعیت مکانی خودروی خود را به صورت زنده و در لحظه مشاهده کنید، اگر دستگاه ردیاب موقعیت مکانی خودرو را با تاخیر به شما نمایش بدهد کاربردی برای شما نخواهد داشت. تنها دقیق و لحظه‌ای بودن نمایش موقعیت مکانی می‌تواند باعث افزایش امنیت خودرو شود.

قابلیت ردیابی آفلاین (Offline Tracking):

قابلیت ردیابی آفلاین در دستگاه ردیاب خودرو این امکان را فراهم می‌کند که دستگاه ردیاب خودرو بتواند در شرایطی که دسترسی به اینترنت وجود ندارد هم موقعیت مکانی خودرو را نمایش دهد. عدم داشتن این قابلیت باعث می‌شود شما گزارشات حرکت خودرو در مسیر‌ها‌یی که اینترنت وجود ندارد را نداشته باشید. پیشنهاد می کنیم برای آشنایی بیشتر با این قابلیت مقاله “ردیابی آفلاین چیست؟” را مطالعه نمایید.

باتری داخلی:

دستگاه ردیاب معمولا مستقیم به برق خودرو متصل می‌شود و تا زمانی که برق خودرو در شرایطی مانند جدا شدن باتری خودرو کاملا قطع نگردد، ردیاب نیز فعال خواهد ماند. حالا که قصد خرید ردیاب خودرو دارید، بهتر است ردیاب شما دارای باتری باشد تا اگر به هر دلیلی برق خودرو قطع شد بتواند تا مدت زمانی که باتری آن شارژ دارد موقعیت مکانی را برای شما ارسال نماید.

شتاب‌سنج (Accelerometer):

قابلیت شتابسنج که روی همه ردیاب‌ها وجود ندارد، ویژگی‌هایی مانند تشخیص حمل خودرو با جرثقیل و همچنین تشخیص تصادف خودرو را برای شما فراهم می کند.

قابلیت‌هایی مانند خاموش کردن خودرو از راه دور، دریافت هشدار در شرایط اضطراری مانند باز شدن درب خودرو در ساعات غیرمعمول و همچنین داشتن امکاناتی مانند بلوتوث برای برقراری ارتباط بهتر با ردیاب و یا متصل کردن تجهیزات جانبی به آن را نیز به موارد بالا اضافه کنید. اغلب دستگاه‌هایی که در بازار موجود هستند بیشتر این امکانات را به شما ارائه نمی‌دهند. دستگاه‌هایی که چنین قابلیت‌هایی را به شما می دهند بیشترین بهره‌وری را برای شما دارند.

خرید ردیاب خودرو از یوفایندر

کدام مدل از ردیاب خودرو را بخرم؟ و ردیاب را از چه برندی بخریم بهتر است؟ اینکه چه مدلی از ردیاب خودرو را خریداری کنید کاملا بستگی به نوع وسیله نقلیه، مدل وسیله نقلیه و انتظارات و نیازهای شما برای خرید ردیاب دارد. برای مثال اگر به اطلاعات ECU خودرو نیاز دارید حتما باید ردیاب OBD2 خریداری کنید یا اگر نیاز به متصل شدن به سنسورهای مختلف دارید باید ردیاب سیمی بخرید.

در ادامه ما ردیاب مناسب برای هر وسیله نقلیه را به شما پیشنهاد می‌دهیم که می‌توانید مستقیما از همین صفحه نیز ردیاب‌ها خریداری نمایید. برند‌های زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها ردیاب خودرو بخرید، اما یک مشکلی وجود دارد! اغلب این برندها چینی هستند! با توجه به حساسیت ردیاب خودرو، ما برند‌های چینی را اصلا پیشنهاد نمی‌کنیم! مواردی مانند عدم دقت بالا و عدم داشتن قابلیت ردیابی آفلاین بزرگترین مشکل این ردیاب‌ها است.

ما در یوفایندر، برند اروپایی تلتونیکا را به شما پیشنهاد می کنیم. تمام ردیاب‌های برند تلتونیکا ساخت کشور لیتوانی می‌باشند و این برند جزو بهترین تولید کننده‌های تجهیزات ردیاب خودرو در دنیا می‌باشد.

خرید ردیاب خودرو تلتونیکا FMB920

ردیاب تلتونیکا FMB920 از نوع ردیاب‌های اتصال مستقیم است. ابعاد مناسبی دارد به آسانی در هر قسمتی از خودرو قابل نصب می‌باشد. این ردیاب دارای 3 سنسور می باشد که می تواند به قسمت های مختلف خودرو مانند سنسور سوخت و یا سنسور درب خودرو متصل شود.

مناسب برای: خودروهای داخلی، خودروهای خارجی و موتور سیکلت.

 • ردیابی دقیق با ماژول جی‌پی‌اس پیشرفته
 • جمع‌آوری اطلاعات هوشمند بر اساس زمان، فاصله و زاویه
 • دارای حافظه داخلی و قابلیت ردیابی آفلاین
 • مجهز به شتاب‌سنج برای تشخیص تصادف
 • مجهز به بلوتوث برای اتصال دستگاه‌های خارجی
 • امکان ارسال موقعیت مکانی توسط پیامک
 • امکان اتصال به ۳ سنسور مختلف خودرو
 • مجهز به باتری و فعال ماندن در صورت قطع اتصال برق خودرو

خرید ردیاب خودرو تلتونیکا FMB120

ردیاب تلتونیکا FM1920 از نوع ردیاب‌های اتصال مستقیم است. ابعاد مناسبی دارد به آسانی در هر قسمتی از خودرو قابل نصب می‌باشد. این ردیاب دارای 10 سنسور می باشد که می تواند به قسمت های مختلف خودرو مانند سنسور سوخت و یا سنسور درب خودرو متصل شود.

همچنین این مدل دارای تکنولوژی 1Wire می باشد که می تواند با اتصال به سنسورهای دما، وضعیت کامل دمای خودرو، دمای داخل یخچال خودرو و دمای داخل یخچال تریلی (در هر نوع خودرویی که حساسیت دما وجود داشته باشد، مانند خودروهای حمل مواد پروتئینی) نمایش دهد.

مناسب برای: خودروهای داخلی، خودروهای خارجی، کامیون و تریلی.

 • ردیابی دقیق با ماژول جی‌پی‌اس پیشرفته
 • جمع‌آوری اطلاعات هوشمند بر اساس زمان، فاصله و زاویه
 • دارای حافظه داخلی و قابلیت ردیابی آفلاین
 • مجهز به شتاب‌سنج برای تشخیص تصادف
 • مجهز به بلوتوث برای اتصال دستگاه‌های خارجی
 • امکان ارسال موقعیت مکانی توسط پیامک
 • امکان اتصال به 10 سنسور مختلف خودرو
 • مجهز به باتری و فعال ماندن در صورت قطع اتصال برق خودرو

خرید ردیاب خودرو تلتونیکا FMB202

ردیاب تلتونیکا FMB202 از نوع ردیاب‌های اتصال مستقیم است و به آسانی در هر قسمتی از خودرو قابل نصب می‌باشد. این ردیاب با پشتیبانی از ولتاژ 6 تا 30 ولت و همچنین درجه نفوذ‌پذیری بالا برای خودرو‌های سنگین و همچنین تجهیزات آبی پیشرفته طراحی شده است.

این مدل دارای تکنولوژی 1Wire می باشد که می تواند با اتصال به سنسور‌های دما، وضعیت کامل دمای خودرو، دمای داخل یخچال خودرو و یخچال تریلی (و هر نوع سیستمی که در آن حساسیت دما وجود داشته باشد) نمایش دهد. ردیاب FMB202 با درجه حفاظتی IP67، ضد آب و ضد گرد و غبار می‌باشد.

مناسب برای: خودروهای داخلی، خودروهای خارجی، موتور سیکلت، کشتی و وسایل نقلیه آبی، کامیون و تریلی.

 • مناسب‌ترین ردیاب برای خودرو‌های سنگین
 • ضد آب و ضد گرد و غبار، امکان نصب خارج از خودرو
 • ردیابی دقیق با ماژول جی‌پی‌اس پیشرفته
 • جمع‌آوری اطلاعات هوشمند بر اساس زمان، فاصله و زاویه
 • دارای حافظه داخلی و قابلیت ردیابی آفلاین
 • مجهز به شتاب‌سنج برای تشخیص تصادف
 • مجهز به بلوتوث برای اتصال دستگاه‌های خارجی
 • امکان ارسال موقعیت مکانی توسط پیامک
 • امکان اتصال به سنسورهای مختلف خودرو
 • مجهز به باتری و فعال ماندن در صورت قطع اتصال برق خودرو

خرید ردیاب خودرو تلتونیکا FMB001

ردیاب تلتونیکا FMB001 از نوع ردیابهای OBD-II (درگاه دیاگ خودرو) می باشد. این ردیاب به راحتی به درگاه OBD-II خودرو نصب می شود و تنها کافی است ردیاب را به پورت وصل کنید، به همین دلیل این ردیاب مستقیم به کامپیوتر خودرو متصل شده و اطلاعات زیادی را خودرو می‌گیرد.

مناسب برای: خودروهای داخلی، خودروهای خارجی، کامیون و تریلی.

 • ردیابی دقیق با ماژول جی‌پی‌اس پیشرفته
 • نمایش وضعیت کامل خودرو مانند دور موتور، وضعیت روغن موتور، میزان کیلومتر دقیق خودرو و موارد دیگر به دلیل اتصال مستقیم به کامپیوتر خودرو (ECU)
 • جمع‌آوری اطلاعات هوشمند بر اساس زمان، فاصله و زاویه
 • دارای حافظه داخلی و قابلیت ردیابی آفلاین
 • مجهز به شتاب‌سنج برای تشخیص تصادف
 • مجهز به بلوتوث برای اتصال دستگاه‌های خارجی
 • امکان ارسال موقعیت مکانی توسط پیامک

سامانه ردیابی یوفایندر

بعد از خرید و نصب ردیاب خودرو، شما برای مدیریت ردیاب خود نیاز به یک سامانه ردیابی دارید. سامانه ردیابی سرویسی است که توسط آن می‌توانید ردیاب خود را مشاهده و مدیریت کنید. سامانه‌های ردیابی یک صفحه وب و یا اپلیکیشن برای مدیریت ردیاب در اختیار شما قرار می‌دهند و هر کدام قابلیت‌های مختلفی دارند.

یوفایندر نیز به عنوان پیشرو در صنعت ردیابی، با بکارگیری بهترین متخصصین و پیشرفته‌ترین تجهیزات، یکی از بهترین سامانه‌های ردیابی را تولید کرده است؛ یوفایندر تنها سامانه ردیابی است که موقعیت مکانی خودرو را به صورت زنده (Live) نمایش می‌دهد. همچنین در سامانه ردیابی یوفایندر، علاوه بر نمایش موقعیت مکانی خودرو، شما به امکانات بی‌نظیر دیگری نیز دسترسی خواهید داشت.

ردیابی زنده
نمایش موقعیت مکانی خودرو به صورت زنده روی نقشه
تاریخچه حرکت خودروها
دسترسی به تاریخچه حرکت خودرو
تعریف حصار جغرافیایی برای ایجاد مرزهای مهم و دریافت هشدار در صورت ورود، خروج و یا توقف در این مرزها

تعریف حصار جغرافیایی و دریافت هشدار در صورت ورود و خروج خودرو به حصار جغرافیایی

هدیه یوفایندر

یکسال مهمان یوفایندر باش!

بعد از خرید ردیاب خودرو از یوفایندر، ما در کنار دستگاه ردیاب یک کارت اشتراک یک‌ساله سامانه ردیابی یوفایندر را نیز به صورت هدیه برای شما ارسال می‌کنیم. بعد از دریافت دستگاه ردیاب، وارد قسمت “فعالسازی اشتراک” در سایت یوفایندر شوید و کد درج شده روی کارت هدیه یوفایندر را وارد نمایید و به مدت یکسال به صورت رایگان از تمام امکانات سامانه ردیابی یوفایندر استفاده نمایید.

با استفاده از یوفایندر، شما لذت ردیابی زنده و امکانات بی‌نظیر یوفایندر را تجربه خواهید کرد. قابلیت‌هایی که امکان مدیریت کامل خودرو را به شما می‌دهند.

سوالات متداول

کدام مدل ردیاب خودرو برای من مناسب‌تر است؟

انتخاب بهترین مدل ردیاب خودرو برای شما بستگی به نوع خودرو و نیازهای شما از تهیه ردیاب دارد. اگر نیاز به اطلاعات کامپیوتر خودرو دارید بهتر است مدل‌هایی که به ECU متصل می‌شوند مانند FMB001 را خریداری کنید. اگر نیاز به متصل شدن به سنسورهای مختلف خودرو دارید، بهترین انتخاب ردیاب‌های سیمی هستند، همچنین این ردیاب‌ها را می‌شود به بهترین شکل در هر قسمتی از خودرو مخفی کرد.

در محصولات تلتونیکا ردیاب‌های سیمی مناسب برای خودروهای سواری و سبک مدل‌های FMB120 و FMB920 و برای خودروهای سنگین مدل های FMB120 و FMB202 هستند. البته ردیاب‌های سیمی همیشه انتخاب بهتری هستند.

برای خاموش کردن خودرو از راه دور چه ردیابی بخرم؟

خاموش کردن خودرو از راه دور توسط ردیاب، اصلا موضوع پیچیده‌ای نیست. برای اینکار نیاز به یک ردیاب سیمی دارید که بتواند به یک رله قطع کن متصل شود. تقریبا بیشتر ردیاب‌های سیمی این امکان را دارند. این رله معمولا در مسیر انژکتور یا برق خودرو قرار می‌گیرد و در مواردی که شما دستور خاموش کردن خودرو را صادر کنید با قطع سوخت و یا قطع برق خودرو، اقدام به خاموش کردن خودرو می‌کند.

البته قرار دادن رله در مسیر برق خودرو کار خطرناکی است و توصیه نمی‌شود و برای اینکار بهتر است رله قطع‌کن در مسیر انژکتور که وظیفه سوخت‌رسانی به خودرو را دارد، قرار بگیرد.

آیا امکان شنود داخل اتاق خودرو توسط ردیاب خودرو وجود دارد؟

ردیاب خودرو به صورت تخصصی برای ردیابی و مشخص کردن موقعیت مکانی خودرو ساخته شده است و شنود با کیفیت توسط ردیاب امکان‌پذیر نیست و برای اینکار باید از تجهیزات مخصوص شنود در کنار ردیاب استفاده کنید. البته اینکار غیر‌قانونی است و توصیه نمی‌شود. شما می‌توانید در صفحه “شنود داخل خودرو توسط ردیاب خودرو” به صورت کامل در این مورد اطلاعات به دست آوردید.

نصب ردیاب خودرو سخت است؟

نصب ردیاب کار سختی نیست و خودتان نیز می‌توانید آن را نصب کنید. همچنین در صورت تمایل بعد از خرید ردیاب از یوفایندر، برای نصب می‌توانید به یکی از نمایندگان یوفایندر مراجعه نمایید. ما با توجه به شهر و منطقه محل زندگی شما، نزدیک‌ترین نمایندگی را به شما معرفی می‌کنیم.

ردیاب کجای خودرو نصب می‌شود؟

اینکه ردیاب در کجای خودرو نصب شود بستگی به نوع ردیابی دارید که خریداری می‌کنید. ردیاب‌های OBD-II فقط به درگاه OBD-II متصل می‌شوند اما ردیاب‌های سیمی امکان نصب در قسمت‌های مختلف خودرو را دارند. زیر داشبورد و فرمان، زیر سپر جلو و سپر عقب، پشت و زیر صندلی و داخل صندلی و پشت ضبط خودرو از پر‌استفاده‌ترین قسمت‌ها برای نصب ردیاب‌های سیمی هستند. ردیاب‌های آهنربایی یا مغناطیسی نیز در هر قسمتی که فلزی باشد، مانند زیر خودرو نصب می‌شوند.

بعد از پایان یکسال اشتراک چه می شود؟

بعد از پایان اشتراک در صورتی که تمایل داشتید می‌توانید اشتراک خود را تمدید نمایید و یا در غیر اینصورت سرویس‌دهنده دیگری را برای دریافت خدمات انتخاب کنید. یوفایندر روی ردیاب‌هایی که به فروش می‌رساند هیچ رمز عبوری قرار نمی‌دهد و شما می‌توانید به سادگی تنظیمات سرویس دهنده دیگری را روی آن انجام دهید.

سوالی دارید؟

ما سعی کردیم که به تمام سوالات شما برای خرید جی‌پی‌اس خودرو پاسخ دهیم. اگر برای خرید ردیاب خودرو سوالی دارید و یا احساس می‌کنید نیاز به مشاوره دارید، می‌توانید روی ما حساب کنید. می‌توانید با ما تماس بگیرید، کارشناسان ما نیازهای شما را بررسی کرده و به بهترین شکل ممکن پاسخ شما را می‌دهند. شما می‌توانید از طریق تماس تلفنی و یا واتس اپ با ما در ارتباط باشید.

همچنین امکان ارسال نظر نیز در این صفحه وجود دارد. خوشحال می‌شویم که نظرات خود را در استفاده از ردیاب‌ها با ما به اشتراک بگذارید. اگر سوالی را هم در قسمت نظرات مطرح کردید، حتما به آن پاسخ می‌دهیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *