iran flag

تله‌ ماتیک چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟

4.7/5 - (60 امتیاز)

تله‌‌ ماتیک (Telematics) چه کاربردهایی دارد؟ تله‌ ماتیک (Telematics) روشی برای نظارت و مدیریت بر ناوگان‌ها، خودرو‌ها، کامیون‌‌ها، تجهیزات و سایر دارایی‌ها با استفاده از فناوری GPS، سنسورها، داده‌های OBD-II و اینترنت می باشد. همچنین، به عنوان ردیابی ناوگان یا ردیابی وسایل نقلیه توسط GPS شناخته می‌شود؛ اما تله‌ماتیک فراتر از فقط ردیابی می‌باشد و اطلاعات دیگری را نیز در اختیار مدیران ناوگان‌ها قرار می‌دهد. تله‌ماتیک اکنون یک ابزار مدیریت ضروری برای بسیاری از ناوگان‌های تجاری و دولتی است. در یوفایندر به بررسی مفهوم تله‌ ماتیک خواهیم پرداخت.

تله‌ ماتیک چیست؟

در گسترده‌ترین مفهوم، تله‌ ماتیک پیوند دو علم (مخابرات، شاخه‌ای از فناوری شامل خطوط تلفن و کابل‌ها، و انفورماتیک مانند سیستم‌های کامپیوتری) است. امروزه، این اصطلاح معمولاً در اشاره به راه‌حل‌های تلماتیکی در وسایل نقلیه ناوگان تجاری استفاده می‌شود. به گفته گارتنر، دستگاه‌های تله‌ ماتیک داده‌های مربوط به استفاده از خودرو، نیازهای تعمیر و نگهداری و خدمات خودرو را جمع‌آوری و انتقال می‌دهند. یک گزینه محبوب برای شرکت‌های مدرن استفاده از نرم‌افزار مدیریت ناوگان، که شاخه‌ای از تله‌ ماتیک است، برای هماهنگ کردن وسایل نقلیه تحت مدیریت و به دست آوردن دیدی جامع از سلامت، سودآوری و بهره‌وری کل ناوگان خود است.

تله‌ماتیک Telematics

تله‌ماتیک چگونه کار میکند؟

یک سیستم تله‌ماتیک، در هسته خود شامل یک دستگاه ردیاب نصب شده در یک وسیله نقلیه است که امکان ارسال، دریافت و ذخیره داده‌های تله‌متری را می‌دهد. این دستگاه از طریق درگاه عیب‌یابی داخلی خودرو (ODBII) یا پورت CAN-BUS متصل می‌شود و با سیم کارتی که داخل دستگاه می‌باشد اطلاعات را توسط اینترنت ارسال می‌کند.

این دستگاه، داده‌های GPS و همچنین مجموعه‌ای از دیگر داده‌های خاص خودرو را جمع‌آوری می‌کند و آن را از طریق اینترنت به سرور خدمات دهنده تلماتیک ارسال می‌کند. نرم افزار خدمات دهنده داده‌ها را تحلیل کرده و توسط وب سایت و یا نرم افزاری که در اختیار کاربر قرار می‌دهد گزارشات کاملی را به کاربر می‌دهد. داده‌های تله‌ ماتیک گرفته‌شده می‌تواند شامل مکان، سرعت، زمان توقف خودرو‌های ناوگان، شتاب یا ترمز شدید، مصرف سوخت، خطاهای خودرو و موارد دیگر باشند. هنگامی که برای رویدادها و الگوهای خاص تجزیه و تحلیل می‌شود، این اطلاعات می‌تواند بینش عمیقی را در کل سیستم ارائه دهد.

دستگاه‌های تله‌ ماتیک چگونه نصب می‌شوند؟

برای مجهز کردن ناوگان حمل و نقل خود به تله‌ ماتیک، نیاز هست تجهیزات تله‌ماتیک روی خودرو‌های ناوگان شما نصب شود و سپس نرم افزاری که بتواند این تجهیزات را مدیریت کرده و همچنین با تحلیل های پیشرفته اطلاعات مناسبی را جهت مدیریت بهتر و افزایش بهره وری ناوگان در اختیار شما قرار دهد در اختیار شما قرار بگیرد. شما می توانید توسط سرویس دهنده‌های خدمات ردیابی و مدیریت ناوگان مانند یوفایندر، ناوگان خود را به تله‌ماتیک مجهز کنید. اینکه سیستم تله ماتیک که در نهایت روی ناوگان شما نصب می شود چقدر بتواند پیشرفته باشد و چقدر بتواند گزارشات کاربردی در اختیار شما قرار دهد، کاملا به خدمات دهنده‌ای که انتخاب می‌کنید بستگی دارد.

چگونه یک شبکه یا ناوگان می‌تواند از سیستم‌های مخابراتی استفاده کند؟

تجهیزات تله‌ ماتیک بعد از نصب روی خودرو، با استفاده از سیم‌کارت و اتصال اینترنت، داده‌ها را ارسال می‌کنند. همچنین در استفاده از تله‌ ماتیک شما به قابلیت‌هایی دسترسی دارید، مانند:

ردیابی زنده خودرو‌های ناوگان

وسایل نقلیه را می‌توان با استفاده از ترکیبی از ماهواره‌ها و گیرنده‌های GPS و اینترنت ردیابی کرد. یک گیرنده GPS اطلاعات را از ماهواره‌های GPS دریافت می‌کند و برای سرورهای سامانه‌های ردیابی ارسال می‌کند. این سامانه‌ها اطلاعات را از دستگاه ردیاب دریافت می‌کنند و موقعیت مکانی خودرو را نمایش می‌دهند.

ردیابی زنده توسط تله ماتیک

ردیابی زنده ناوگان، خودرو و دارایی توسط تله ماتیک

ردیابی تریلر و دارایی

ناوگان ها می‌توانند ردیاب‌های GPS را به تریلرها و سایر دارایی‌های غیرموتوری متصل کنند تا از گم نشدن آن‌ها اطمینان حاصل کنند، و همچنین از آن‌ها برای هدایت مستقیم رانندگان به تریلرهای ثابت استفاده کنند. رانندگان می‌توانند هنگام باز کردن تریلر مکان‌ها را در واحد GPS خود علامت‌گذاری کنند، و این مختصات را می‌توان به راحتی منتقل کرد و به آن‌ها اجازه می‌دهد مستقیماً به تریلر مسیریابی کنند. این سیستم همچنین می‌تواند به گونه‌ای تنظیم شود که در صورت انتقال تریلر یا دارایی بدون مجوز، یک هشدار فوری به دستگاه تلفن همراه مدیر ارسال شود.

بهبود تعمیر و نگهداری

تعمیر و نگهداری خودرو و مدیریت چرخه عمر دارایی را می‌توان با استفاده از تله ماتیک ناوگان برای ردیابی سوابق ساعات استفاده و برنامه‌ریزی تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، و همچنین کمک به حفظ نکات مربوط به بازیابی گارانتی، ردیابی ساعت موتور و ردیابی سوابق خدمات بهبود بخشید. مدیران ناوگان می‌توانند هزینه‌ها را کاهش داده و خودروها را در شرایط عملیاتی ایمن نگه دارند که از عیب‌یابی موتور، از جمله ولتاژ باتری، دمای مایع خنک‌کننده، نقص در سیستم انتقال قدرت، مشکلات سوپاپ ورودی، مشکلات سنسور اکسیژن و موارد دیگر مطلع باشند.

ردیابی ایمنی

مدیران می‌توانند از تله‌ماتیک ناوگان برای نظارت بر سرعت و مکان خودرو، و همچنین حوادث رانندگی استفاده کنند. Telematics یک طرح دیجیتالی از هر جنبه‌ای از عملکرد یک وسیله نقلیه ارائه می‌دهد و به مدیران ناوگان کمک می‌کند تا درک کنند که در چه مواردی می‌توان در اقدامات پیشگیری از تصادف و استانداردهای ایمنی راننده پیشرفت‌هایی انجام داد.

ارزیابی بیمه

شرکت‌های بیمه می‌توانند از تله‌ ماتیک برای نظارت بر رفتار راننده استفاده کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تا عوامل خطر را با دقت بیشتری تعیین کنند و بر اساس آن حق بیمه را تنظیم کنند. دستگاه‌های تله‌ماتیک همچنین می‌توانند گزارش دهند که یک وسیله نقلیه در مکانی خارج از یک منطقه تعیین‌شده استفاده می‌شود که به عنوان geofence شناخته می‌شود.

مزایای تله‌ماتیک در مدیریت ناوگان چیست؟

فناوری تله‌ماتیک می‌تواند به ناوگان کمک کند تا در زمینه‌های کلیدی به پیشرفت‌های عملیاتی دست یابند.

 

کاهش هزینه‌های سوخت:

تله‌ماتیک می‌تواند به شناسایی مناطق ضایعاتی مانند بی‌حرکتی خودرو یا لغزش سوخت کمک کند و به مدیران ناوگان اجازه دهد تا به سرعت به آن‌ها رسیدگی کنند که تاثیر مثبتی بر کارایی سوخت و همچنین کاهش هزینه‌های ناوگان دارد. همچنین می‌تواند به مدیریت در برنامه ریزی کارآمدترین مسیر برای هر راننده کمک کند تا مسافت پیموده شده غیرضروری را کاهش دهد.

افزایش ایمنی

بازخورد مداوم در مورد سبک رانندگی و رفتار رانندگی به مدیران ناوگان اجازه می‌دهد تا رانندگان را راهنمایی کنند و عادات رانندگی ناخواسته مانند سرعت زیاد یا ترمز شدید را کاهش دهند. بهبودها را می توان بر اساس گزارش های عملی و مبتنی بر داده انجام داد. شما می‌توانید از تله ماتیک برای بهبود رفتار رانندگان و افزایش ایمنی استفاده کنید. نرم‌افزار مدیریت ناوگان می‌تواند داده‌های تلماتیکی را در مورد رفتار رانندگی تیم شما جمع‌آوری کند و رانندگان شما را بر اساس امتیاز ایمنی رتبه‌بندی کند. سپس می‌توانید رانندگان خود را در مورد عادات رانندگی ایمن‌تر راهنمایی کنید و سطح ایمنی کلی ناوگان خود را بهبود بخشید.

مدیریت بهتر حقوق و دستمزد

مدیران ناوگان با ردیابی زنده شروع به کار خودرو در ابتدای روز تا لحظه خاموش شدن، رکورد دقیق و خودکاری از مدت زمان کار یک کارمند دارند. این به صاحبان کسب و کار کمک می‌کند تا بررسی کنند که کارکنان برای ساعاتی که کار می‌کنند به طور دقیق دستمزد دریافت می‌کنند یا خیر.

یوفایندر؛ ارائه دهنده خدمات تله‌ ماتیک

اگر قصد تجهیز کردن ناوگان خود به تله ماتیک را دارید، ما در یوفایندر به عنوان پیشرو در حوزه ردیابی و مدیریت ناوگان، می توانیم بهترین خدمات در حوزه تلماتیک را به شما ارائه بدهیم. ما برای هر کسب و کاری با توجه به نیازهای آن کسب و کار، راه حل های خلاقانه ای داریم که می توانند به افزایش بهره وری و کاهش هزینه های کسب و کار شما کمک کنند.

منابع :

تیم تحقیق و توسعه یوفایندر

https://www.mixtelematics.com

خرید ردیاب خودرو

3 نظر برای "تله‌ ماتیک چیست؟ و چه کاربردهایی دارد؟"

 1. زیبا گفت:

  ممنون. عالی بود.

  1. سلام و احترام
   خواهش می کنم

 2. مهسا گفت:

  محتوای بسیار آموزنده ای است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟

در مورد سیستم مدیریت ناوگان سوالی دارید؟ روی ما حساب کنید!

تماس با یوفایندر