iran flag

5 روش کاربردی برای “جلوگیری از سرقت خودرو” (منبع: سارقان حرفه ای)

5/5 - (1 امتیاز)

راهنمای مطالعه

نکات جلوگیری از سرقت خودرو توسط سارقان را می‌دانید؟

سالانه بیش از شش میلیارد دلار ضرر دارندگان خودرو در جهان به‌خاطر موارد سرقت خودرو است. این آمار در ایران خیره‌کننده و نگران‌کننده است زیرا به‌ازای هر 136 نفر جمعیت ایران، یک مورد سرقت در سال رخ می‌دهد. همچنین در حدود 40 درصد از تمامی موارد سرقت در ایران، مربوط به دزدی خودرو و 40 درصد از این موارد نیز مربوط به دزدیدن لوازم یدکی خودرو است. بر این عاقلانه است که پیش از بروز سرقت، از آن پیشگیری کنیم. در این مطلب با نکاتی طلایی برای جلوگیری از سرقت خودرو آشنا می‌شویم.

با این راهکارها جلوگیری از سرقت خودرو ممکن می‌شود

به‌طور متوسط سارقان خودرو برای سرقت خودرو فقط به 2.5 دقیقه زمان نیاز دارند. این یعنی به یک چشم برهم زدن، ممکن است خود خودرو یا لوازم یدکی یا سیستم صوتی و تصویری خودرو دزدیده شوند. با توجه به ضعیف بودن سیستم و تجهیزات خودروها در ایران در برابر سرقت آیا روشی برای جلوگیری از سرقت وجود دارد؟ پاسخ ما مثبت است و مجموعه‌ای از نکات و روش‌ها را برای پیشگیری از سرقت خودرو به شما معرفی می‌کنیم.

خودرو را در مکان‌های روشن پارک کنید.

خیابان‌های اصلی معمولا دارای تجهیزات نورپردازی شهری مناسبی هستند. در نزدیکی برخی فروشگاه‌ها نیز معمولا تا اواخر شب، نور مناسبی وجود دارد. همچنین اگر خودرو را در کوچه پارک می‌کنید بهتر است آن را در جایی قرار دهید که بیشترین نور ممکن را دارد. زیرا سارقان با روشنایی میانه‌ای ندارند و ترجیح می‌دهند خودروهایی را انتخاب کنند که در مکان‌های تاریک پارک شده باشند.

برای جلوگیری از سرقت خودرو، سوئیچ را از خود دور نکنید.

جا گذاشتن سوئیچ در جای سوئیچ روی خودرو مانند این است که خودروی خود را دو دستی به سارقان تقدیم کنید. از سوی دیگر زمانی هم که سوئیچ را از خودرو خارج می‌کنید نباید حتی یک لحظه آن را از خود دور کنید. زیرا شما نمی‌دانید از چه افرادی، چه کارهایی برمی‌آید. گذاشتن سوئیچ در داشبورد یا مکان دیگر در ماشین نیز اشتباهی دیگر است که احتمال سرقت خودرو را به‌شدت افزایش می‌دهد. یک نکته دیگر این‌که کلید یدکی را نیز در خودرو قرار ندهید زیرا دزدان با عادت‌های صاحبان خودرو و مکان‌های رایج مخفی کردن کلید یدکی خودرو آشنایی دارند.

جلوگیری از سرقت خودرو

سارقان عاشق پنجره‌های باز خودرو هستند.

یک بند انگشت باز ماندن یکی از پنجره‌های خودرو درست مثل این است که ماشین خود را برای سارقان خودرو علامت زده باشید. آن‌ها از همین فضای اندک و با ابزارهایی ساده مانند سیم، اقدام به باز کردن درب خودرو می‌کنند. همچنین باز ماندن پنجره این شرایط را برای سارقان فراهم می‌کند که بدون ورود به وسیله نقلیه، هر چیزی که در دسترس آن‌ها قرار دارد را بدزدند.

ماشین خود را به ویترین اشیای ارزشمند تبدیل نکنید.

وقتی تلفن همراه، عینک دودی و کیف پول خود را روی داشبورد رها می‌کنید، ماشین شما به ویترینی تبدیل می‌شود که کار آن جذب سارقان خودرو است. همچنین تلاش کنید، کیف‌های لپ تاپ، کیف دستی و کوله‌پشتی را روی صندلی‌های ماشین و در معرض دید افراد قرار ندهید.

👨‍👩‍👧‍👦  در مکان های شلوغ ماشین خود را پارک کنید.

در مکان های خلوت که رفت آمد کم است درصد سرقت بالاتر میرود.

خرید ردیاب خودرو حرفه ای برای جلوگیری از سرقت خودرو

راهکارهای پیشگیری از سرقت صندوق عقب خودرو

یکی از مهم‌ترین بخش‌های ماشین شما که دزدان علاقه بسیار زیادی به آن دارند، صندوق عقب خودرو است. برخی افراد این بخش از ماشین را فراموش می‌کنند و تصور می‌کنند که ایمن است. اما چنین نیست. بنابراین در وهله اول اشیای گران‌قیمت، لوازم یدکی و ابزارها را در صندوق عقب خودروی خود نگهداری نکنید.

در ادامه برخی از راهکارهای پیشگیری از سرقت صندوق عقب خودرو را با هم مرور می‌کنیم:

خودرو را در جای خلوت و تاریک پارک نکنید.
از قفل‌های ضد سرقت الکترونیکی برای صندوق عقب خودرو استفاده کنید.
سوراخ بالای قفل صندوق عقب را بپوشانید.
از تجهیزات امنیتی خودرو از جمله دزدگیرها و جی‌پی‌اس خودرو استفاده کنید.

جلوگیری از سرقت خودرو با خرید دزدگیر مناسب

با پیشرفت فناوری، مدل‌های متنوع و جدید دزدگیرهای خودرو نیز راهی بازار شده‌اند. البته باید توجه داشته باشید که ساده‌ترین انواع دزدگیر ماشین هم می‌توانند احتمال سرقت خودروی شما را تا حد قابل توجهی کاهش دهند. با این حال بد نیست با توجه به مدل و قیمت ماشین و نیز بودجه خود، بهترین دزدگیرها را از برترین برندهای تولید کننده دزدگیر برای ماشین خود خریداری کنید.

برخی از برندهای مشهور دزدگیر خودرو عبارتند از:

برند استیل میت
برند جی‌پی‌اس ترکر
برند ماجیکار
برند چیتا
برند اسپای
برند زنوتیک
برند نوتاش
برند رابین
برند هوتای
برند اکتیو

محل پارک خودرو امکان سرقت را کاهش یا افزایش می‌دهد.

محل پارک خودرو یکی از مهم‌ترین معیارهایی است که می‌تواند باعث کاهش یا افزایش احتمال دزدی خودرو شود. برای مثال پارک کردن خودرو در نزدیکی خروجی‌ها باعث افزایش امکان سرقت خودرو می‌شود. در حالی‌که وقتی خودرو را در پارکینگ آپارتمان یا پارکینگ‌های عمومی در مقابل چشم نگهبان قرار می‌دهید، دزدی از خودرو بسیار دشوار می‌شود.

دوربین امنیتی-وجود دوربین امنیتی از سرقت خودرو جلوگیری می‌کند.

از سوی دیگر یکی از روش‌های موثر برای کاهش احتمال سرقت خودرو این است که خودروی خود را در مکان‌هایی پارک کنید که دوربین امنیتی در نزدیکی آن قرار دارد. حتی پارک کردن یک خودرو در مقابل دوربین امنیتی یک خانه یا مغازه می‌تواند از سرقت آن جلوگیری کند.

در جای خلوت پارک کنیم یا شلوغ؟

بسیاری از افراد اعتقاد دارند که سارقان از مکان‌های پرازدحام دوری می‌کنند. این حرف تا حدودی درست است اما نه همیشه. بنابراین این عامل به‌تنهایی نمی‌تواند تعیین کننده باشد. شکی نیست احتمال سرقت خودرو در مکان‌های دورافتاده و خلوت زیاد است اما در مقابل، آمار سرقت خودرو در مکان‌های بیش از اندازه شلوغ مانند مکان‌های نزدیک به ایستگاه‌های مترو یا بازارها و پاساژها نیز کم نیست.

پیشنهاد یوفایندر برای دزدیده نشدن ماشین:

نصب سوئیچ مخفی

سوئیچ مخفی نوعی فناوری است که در آن یک قطعه الکترونیکی در مسیر برق‌رسانی احتراق و یا کوئل قرار می‌گیرد. این سوئیچ شرایطی را ایجاد می‌کند که شما حتی با استفاده از سوئیچ اصلی ماشین و بدون راه‌اندازی سوئیچ مخفی نتوانید خودرو را روشن کنید. بنابراین این فناوری می‌تواند تا حد بالایی از سرقت خودرو پیشگیری کنید.

سوئیچ مخفی خودرو انواع مختلفی دارد که عبارتند از:

سوئیچ مخفی جرقه‌زنی
سوئیچ قطع باتری خودرو
شیر خاموش‌کننده خط سوخت
سوئیچ باتری ماشین کنترل از راه دور
سوئیچ مخفی جعبه فیوز

قفل فرمان خودرو را فراموش نکنید.

قفل فرمان یک ابزار قدیمی و پرکاربرد برای پیشگیری از سرقت خودرو است. در زمان خرید قفل فرمان باید به مواردی مانند متریال به‌کار رفته در قفل فرمان، ابعاد، نوع طراحی و امکانات آن دقت کنید. قفل‌های فرمان بر اساس طراحی به دو مدل قفل فرمان عصایی و قفل فرمان کشویی تقسیم می‌شوند.

قفل فرمان خودرو-تصویری از قفل فرمان خودرو برای جلوگیری از سرقت آن

از برندهای معروف قفل فرمان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برند نووا
 • برند وی‌ام‌ان
 • برند سامکو
 • برند کلاویس
 • برند لوکمس
 • برند اکتیو تولز

جلوگیری از سرقت خودرو با نصب ایموبلایزر

ایموبلایزر را می‌توان مدل پیشرفته و کامپیوتری سوئیچ مخفی دانست. ایموبلایزر از جمله تجهیزات پیشرفته ضد سرقت خودرو است. در این روش، روی رایانه خودرو شما یک قفل نرم‌افزاری قرار داده می‌شود که بدون باز کردن آن، خودرو روشن نمی‌شود. البته کدی که این قفل نرم‌افزاری را باز می‌کند روی سوئیچ خودروی شما قرار دارد. بنابراین خودرو فقط با سوئیچ شما استارت می‌خورد.

سیستم ایموبلایزر دارای سه بخش است که عبارتند از:

 • برد الکترونیکی
 • آنتن ترانسپوندر
 • سوئیچ مخصوص

چرا خرید دزدگیر خودرو از نان شب واجب‌تر است؟

نصب دزدگیر خودرو یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از سرقت خودرو است و در صورتی‌ که بهترین مدل‌ها را انتخاب کنید، کار سارقان واقعا دشوار می‌شود. در ضمن شرکت‌های بیمه در زمان بیمه کردن خودرو به امنیت ماشین نیز توجه می‌کنند و این عامل می‌تواند باعث کاهش هزینه‌های شما شود. از سوی دیگر برخی از دزدگیرها از قابلیت رهیابی خودرو برخوردار هستند و شما می‌توانید بعد از سرقت، ماشین را به ‌کمک پلیس رهگیری کنید.

دزدگیر خودرو

در زمان انتخاب و خرید دزدگیر بسیار اهمیت دارد که در مورد سنسورهای آن بپرسید زیرا هرچه تعداد و نوع سنسورها بیشتر باشد، احتمال پیشگیری از سرقت افزایش می‌یابد. برخی از انواع سنسورها در دزدگیرهای خودرو را با هم مرور می‌کنیم:

 • سنسور پنجره که صدای شکسته شدن شیشه ماشین را تشخیص می‌دهد.
 • سنسور دما که تغییر ناگهانی دمای داخل خودرو را تشخیص می‌دهد.
 • سنسور حرکتی که فعالیت‌‍‌های بسیار نزدیک افراد را در اطراف خودرو شناسایی می‌کند.
 • سنسور شیب که در صورت استفاده از جک یا بلند کردن ماشین برای دزدی لاستیک ماشین، این مورد را تشخیص می‌دهد.

سارقان کدام لوازم یدکی خودرو را می‌دزدند.

همانطور که گفتیم بخش قابل توجهی از موارد سرقت خودرو مربوط به سرقت لوازم یدکی است. برای پیشگیری از سرقت این لوازم بهتر است بدانیم سارقان به کدام لوازم یدکی ماشین توجه و علاقه دارند. یکی از دلایل توجه سارقان به دزدی لوازم یدکی، چند برابر شدن قیمت انواع لوازم یدکی در دو سال اخیر است که از جمله آن‌ها می‌توان به تسمه پروانه، تسمه تایم و دیسک اشاره کرد.

لوازم یدکی خودرو-سرقت لوازم یدکی خودرو توسط سارقان

برخی از لوازم یدکی پرسود برای سارقان خودرو را با هم مرور می‌کنیم:

 • ایسیو یا کامپیوتر مرکزی خودرو
 • چراغ و سپر خودروهای گران‌قیمت
 • باتری ماشین
 • رینگ و لاستیک خودرو
 • چرخ زاپاس ماشین
 • جک و آچار چرخ

راهکارهای جلوگیری از سرقت لوازم یدکی خودرو

معمولا راهکارهایی که برای پیشگیری از دزدی لوازم یدکی خودرو پیشنهاد می‌شوند راهکارهایی ارزان‌قیمت هستند و باعث می‌شوند که شما متحمل ضررهای سنگین دزدیده شدن لوازم یدکی نشوید. به‌ویژه که لوازم یدکی برخی از خودروهای خارجی، بسیار گران‌قیمت و حتی کمیاب و نایاب هستند.

برخی از راهکارهای پیشگیری از لوازم یدکی خودرو عبارتند از:

 • استفاده از بست باتری خودرو
 • استفاده از قفل باتری خودرو
 • اطمینان از سلامت قفل کاپوت
 • استفاده از مهره ضد سرقت و قفل زاپاس‌بند

کدام خودروها بیشتر دزدیده می‌شوند؟

بر اساس اطلاعات سالنامه آماری کشور، بیشتر موارد دزدی خودرو مربوط به خودروهای پراید، سمند، پژو 206، تندر، ساندرو و برلیانس است. از سوی دیگر بنا به گفته ماموران پلیس آگاهی، خودروهای پیکان و پژو 405 دارای ضعیف‌ترین عملکرد در برابر سرقت خودرو هستند.

با راهکارها و تجهیزات ضد سرقت از دزدی خودرو جلوگیری کنید.

برای کاهش احتمال سرقت خودرو نکاتی وجود دارند که حتما باید به آن‌ها دقت کنید. پارک کردن خودرو در مکان‌های روشن، اطمینان از بسته شدن کامل شیشه‌های پنجره‌های ماشین و جا نگذاشتن سوئیچ در خودرو از جمله این نکات هستند. شما همچنین باید متناسب با نیازها و بودجه خود از تجهیزات ضد سرقت اتومبیل استفاده کنید. از جمله این تجهیزات می‌توان به قفل فرمان ماشین، قفل پدال، سیستم ایموبلایزر، سوئیچ مخفی و انواع دزدگیر ماشین اشاره کرد.

خرید ردیاب خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟

در مورد سیستم مدیریت ناوگان سوالی دارید؟ روی ما حساب کنید!

تماس با یوفایندر