iran flag

همه چیزهایی که باید درباره AVL بدانید!

4.7/5 - (74 امتیاز)

سامانه AVL چیست؟سیستم‌های کنترل مکان یکی از به‌روزترین سیستم‌هایی هستند که در دنیای امروز مورد استقبال قرار گرفته‌اند. اساس کار این سیستم‌ها معمولا بر پایه سیستم موقعیت یاب جهانی یا GPS تنظیم می‌شود. این سیستم‌ها در انواع مختلف و برای کاربردهای متنوعی ساخته می‌شوند. مکان‌یاب خودکار خودرو یا AVL یکی از سیستم‌های موقعیت‌یاب است که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اهمیت شناخت این سیستم‌ها، در این عنوان قصد داریم تا به طور کامل به سوال سامانه AVL چیست پاسخ دهیم و تمامی نکات مرتبط با آن را عنوان کنیم. با یوفایندر همراه باشید.

سامانه AVL چیست؟

سامانه AVL مخفف عبارت Automatic Vehicle Location به معنای مکان‌یاب خودکار خودرو می باشد. AVL سیستمی است که از سیستم موقعیت یاب جهانی (GPS) استفاده می‌کند تا یک کسب و کار بتواند از راه دور موقعیت ناوگان خودروی خود را با استفاده از اینترنت ردیابی کند. این سیستم‌ها فناوری GPS، اینترنت، استفاده از نقشه و رابط کاربری بصری را با هدف بهبود مدیریت ناوگان و خدمات مشتری ترکیب می‌کنند. برای مثال، شرکتی که از سیستم AVL استفاده می‌کند، می‌تواند طول جغرافیایی، عرض جغرافیایی و جهت مسیر یک وسیله نقلیه معین را مشاهده کند. به وسیله این ابزار می‌توان مکان وسیله نقلیه را مشاهده کرد. سیستم‌های AVL همچنین شرکت‌ها را قادر می‌سازند تا با گردآوری پایگاه‌داده‌ای از اطلاعات خودرو، از جمله موقعیت مکانی خودرو، سرعت حرکت خودرو، مسیرهایی که خودرو تردد می کنند و موارد دیگر خدمات خود را بهینه‌تر کرده و بهره‌وری شرکت را افزایش دهند.

سامانه AVL

در AVL گیرنده GPS روی خودرو موقعیت مکانی را دریافت و به سرور خدمات دهنده AVL ارسال می کند.

سامانه AVL از چه تجهیزاتی تشکیل شده است؟

سیستم‌های AVL به طور کلی شامل شبکه‌ای از وسایل نقلیه هستند که به گیرنده GPS و اینترنت مجهز هستند. برای استفاده از سیستم های AVL شما باید ناوگان خودرویی خود را به GPS مجهز کنید. بعد از مجهز کردن ناوگان به جی‌پی‌اس، حالا باید یک سرویس دهنده خدمات AVL را انتخاب کنید. این سرویس دهنده نرم افزار AVL را برای مدیریت ناوگان در اختیار شما قرار می دهد و شما توسط آن نرم‌افزار می‌توانید ناوگان خود را مدیریت نمایید. البته توجه داشته باشید در این سیستم علاوه بر خودرو شما می‌توانید دارایی‌های مهم خود مانند تریلر‌ها را نیز به این سیستم مجهز نمایید. پس می‌شود گفت سیستم AVL ترکیبی از سخت‌افزار و نرم‌افزار برای مدیریت بهتر ناوگان خودرویی و هر گونه دارایی شما توسط GPS می‌باشد.

خرید ردیاب خودرو

اطلاعات ارائه شده توسط سامانه AVL

پس از دریافتن این نکته که سامانه AVL چیست، لازم است تا در مورد اطلاعاتی که این نوع سیستم‌ها می‌توانند ارائه کنند، صحبت کنیم. همانطور که از نام آن پیداست، یک سیستم AVL در درجه اول یک سیستم ردیابی مکان است. به شرط دسترسی به داده‌های چهار ماهواره، یک سیستم AVL می‌تواند داده‌های موقعیت مکانی را با دقت حدود 15 متری از مکان واقعی ارائه دهد. البته دقت مکان تا حد زیادی هم به کیفیت سخت افزار GPS که تهیه می‌کنید مرتبط است و همچنین این دقت را می‌توان با افزودن نقاط داده از طریق سنسورهای اضافی بهبود بخشید. با این وجود برای بسیاری از امور افزایش دقت ضروری نخواهد بود. تمام داده‌‌های دریافتی از وسیله نقلیه برای سرور نرم افزار AVL ارسال می‌شوند و بعد از انجام تحلیل روی داده‌ها توسط نرم افزار، اطلاعاتی مانند موقعیت مکانی خودرو و سرعت حرکت خودرو روی نرم افزار نمایش داده می شوند.

نرم افزار AVL

تصویری از یک نرم افزار AVL در حال نمایش موقعیت مکانی خودروهای ناوگان (نرم افزار یوفایندر)

سیستم‌های AVL در کجا استفاده می‌شوند؟

سیستم‌های AVL کاربردهای گسترده‌ای دارند و در شرایط مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از کاربردهای این سیستم‌ها در ادامه این قسمت آورده شده است.

 1. ردیابی دارایی‌ها

زمانی که به سوال سامانه AVL چیست پاسخ می‌دهیم، اغلب استفاده از این سامانه‌ها در مورد وسایل نقلیه در ذهن تداعی می‌شود. اما باید دانست که برای ردیابی دیگر دارایی‌ها نیز می‌توان از این سامانه استفاده کرد. دارایی‌هایی که ارزش ردیابی دارند عبارتند از ژنراتورهای بزرگ برق، تجهیزات ساختمانی گران قیمت و تریلرهای غیر موتوری که می‌توان برای حفاظت از آن‌ها از سامانه‌های ردیابی مثل AVL استفاده کرد.

 1. نظارت و کنترل مخفی

فناوری AVL همواره به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و در این راستا روز به روز تجهیزات کوچکتری برای آن تولید می‌شود. مجریان قانون می‌توانند به سرعت یک فرستنده نسبتا ارزان قیمت به کوچکی یک بند انگشت را به وسیله نقلیه متصل کنند. این دستگاه‌ها مکان خودرو را گزارش می‌کنند و ابزاری مفید برای دنبال کردن افراد موردنظر شما هستند.

 1. نظارت بر وسایل نقلیه ناوگان عمومی

 امکان زیر نظر داشتن تمامی وسایل ناوگان تا سال‌های قبل امری غیرممکن به نظر می‌رسید. در حال حاضر AVL به صاحبان ناوگان اجازه می‌دهد تا اطلاعات مهم هر خودرو یا کامیون را زیر نظر داشته باشند. داده‌هایی که دریافت می‌کنند آن‌ها را قادر می‌سازد تا مطمئن شوند که رانندگان الزامات قانونی کسب‌وکار خود از جمله سرعت مجاز را رعایت می‌کنند.

 1. دستیابی سریع به خدمات

در سال‌های اخیر ارگان‌های دولتی، خصوصی و… برای کارآمدتر کردن خدمات خود از این سامانه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال در صورت آتش سوزی یا وقوع حادثه در یک محل می‌توان نزدیک‌ترین ماشین‌های آتش نشانی را با استفاده از این فناوری شناسایی و به محل اعزام کرد. این سیستم می‌تواند زمان پاسخگویی را به میزان قابل توجهی کاهش دهد و خدمات رسانی به عموم مردم را بهبود بخشد.

چرا از AVL استفاده می‌کنیم؟

استفاده از مکان‌یاب خودکار خودرو مزیت‌های زیادی دارد که سازمان‌ها را تشویق می‌کنند تا از آن برای کنترل تجهیزات خود استفاده کنند. اولین قدم درک این است که سامانه AVL چه کاربردی دارد و پس از آن می‌توان برای بهبود وضعیت کسب و کار از آن استفاده کرد. صرفه جویی در زمان و هزینه دو مورد از مزیت‌های استفاده از این سامانه‌ها هستند. با این وجود مزیت‌های مهم دیگری نیز در مورد این سامانه‌ها وجود دارد که به معرفی آنها می‌پردازیم.

 • ردیابی خودرو می تواند باعث افزایش امنیت ناوگان شما شود. سیستم‌های ردیابی می‌توانند با نظارت بر سرویس‌دهی خودرو و با ارائه خودکار هشدار در شرایطی که شما تعریف می کنید در مورد آنچه باید انجام شود، بهره‌وری را افزایش دهند. همین سیستم‌ها می‌توانند عادات رانندگی کارکنان شما را کنترل کنند. مثلاً این که رانندگان محدودیت‌های سرعت یا قوانین رانندگی را رعایت می‌کنند و یا حتی توجه دارند که آیا درهای وسیله نقلیه باز است یا خیر. با ردیابی وسیله نقلیه، می‌توانید مسیرهایی را که رانندگان طی می‌کنند بررسی کنید و دریابید که آیا جایگزین امن‌تر یا کوتاه‌تری برای آن وجود دارد؟
 • با سیستم AVL می توان هزینه ها را کاهش داد. علاوه بر ردیابی خودرو شما امکان مدیریت موارد دیگر مانند مصرف سوخت خودروهای ناوگان را نیز دارید. می‌توان با نصب مستقیم سنسور سوخت به صورت کامل بر مصرف سوخت خودرو کنترل داشت یا مسیرهای بهینه را انتخاب کرد تا شاهد مصرف سوخت کمتری باشیم. 
 • سامانه AVL ناوگان شما را کارآمدتر می‌کند. نظارت بر ناوگان به شما امکان می‌دهد هر زمان که خواستید یک وسیله نقلیه را پیدا کنید. شما نیازی به تماس با رانندگان خود برای اطمینان از موقعیت آنها ندارید و می‌توانید مشتری خود را به طور دقیق در مورد زمان تخمینی ورود راننده به روز کنید. همچنین می‌توانید با تخصیص مؤثرتر ارسال‌ها، تعیین مسیرهای بهتر، برنامه‌ریزی زمان‌بندی کارکنان و پیش‌بینی مشکلات احتمالی، بهره‌وری را بهبود بخشید.

جمع بندی

به طور کلی با گسترش قابلیت‌های مکان‌یابی خودکار خودرو، کاربردهای این فناوری و داده‌هایی که می‌تواند ارائه کند نیز در حال رشد هستند. این فناوری می‌تواند رانندگان را به گونه‌ای هماهنگ کند که در گذشته به ساعات کاری زیادی توسط کارمندان نیاز داشت. همین که درک کنید سامانه AVL چیست و از مزیت‌های آن مطلع شوید، قادر خواهید بود تا از آن به صورت گسترده استفاده کنید.

منابع

 1. https://www.ssatp.org/
 2. https://en.wikipedia.org/
 3. https://www.liveabout.com/
 4. https://burtbrothers.com//
 5. https://www.transitwiki.org/
 6. https://www.lawinsider.com/

خرید ردیاب خودرو 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟

در مورد سیستم مدیریت ناوگان سوالی دارید؟ روی ما حساب کنید!

تماس با یوفایندر