iran flag

بهره‌وری بهینه ناوگان در زمستان برای رانندگان کامیون

3/5 - (3 امتیاز)

فصل زمستان فرارسیده و باران، برف، تگرگ و هوای سرد را با خود آورده است. این شرایط آب‌وهوایی ممکن است باعث شود عملکرد ناوگان و رانندگان در جاده با چالش روبه‌رو شود.

نکات اصلی رانندگی ایمن کامیون در فصل زمستان

بنابر گزارش اداره بزرگراه فدرال وزارت حمل‌ونقل ایالات متحده، سالانه به‌طور متوسط ۵ میلیون و ۸۹۱ هزار تصادف وسیله‌نقلیه رخ می‌دهد و تقریبا ۲۱ درصد از این موارد مربوط به شرایط آب‌وهوایی است. همچنین، 24 درصد از تصادفات وسایل نقلیه بر روی سنگفرش‌های برفی، لجن‌آلود یا یخ‌زده رخ می‌دهد و 15 درصد از آنها نیز در هنگام بارش برف یا تگرگ روی می‌دهد. در این مطلب به بررسی نکات مهم رانندگی کامیون در فصل زمستان می‌پردازیم.

بیش از 70 درصد از جاده‌های ایالات متحده در مناطق برفی قرار دارند که سالانه به‌طور میانگین بیشتر از ۱۲ سانتیمتر برف روی آنها می‌نشیند. به‌این ترتیب، تاثیر بالقوه شرایط آب‌وهوایی بر سفرهای ناوگان می‌تواند تا حد زیادی قابل توجه باشد. از سوی دیگر، هزینه تخمینی تاخیرهای سالیانه مرتبط با آب‌وهوا برای شرکت‌های حمل‌ونقل از 2.2 تا 3.5 میلیارد دلار متغیر است.

برای کمک به محافظت از رانندگان ناوگان و وسایل نقلیه و افزایش و بهره‌وری آنها در فصل زمستان، در ادامه این مطلب به شش نکته اشاره می‌کنیم که از اهمیت به‌سزایی برخوردارند.

ناوگان باربری

آماده کردن وسایل نقلیه ناوگان برای فصل زمستان

قبل از وخیم شدن شرایط آب‌وهوایی، وسایل نقلیه را برای سرویس‌های دوره‌ای راهی تعمیرگاه کنید. فشار باد لاستیک‌ها را بررسی کنید و از لاستیک‌های برفی/زمستانی استفاده کنید. باتری خودروها را چک کنید. برف‌پاک‌کن‌های جدید نصب کنید. مایع شیشه‌شوی را پر کنید. روغن را تعویض کنید. فیلترهای هوا را تعویض کنید. باک‌های بنزین را حتی‌الامکان پر نگه دارید. خودروها را بشویید تا مطمئن شوید هیچ چیز مانع دید راننده نمی‌شود. با رعایت همین نکات ساده می‌توانید به بهبود رانندگی کامیون در فصل زمستان کمک کنید.

ترمز را به‌طور کامل بازرسی کنید

یکی از نکات عمده رانندگی با کامیون در فصل زمستان، ترمز سالم است. در واقع لازم است خودرو در جاده‌های برفی و یا یخ‌زده، نسبت به جاده‌های عادی تا ده برابر بیشتر ترمز کند. بنابراین، خیلی مهم است که بررسی کنید لنت‌های ترمز، دیسک‌های ترمز و فرمان در هر وسیله نقلیه موجود در ناوگان قبل از شدید شدن آب‌وهوا، به درستی کار می‌کنند.

همیشه از شرایط آب‌وهوایی آگاه باشید

آب‌وهوای زمستان می‌تواند غیرقابل پیش‌بینی باشد. خیلی مهم است که قبل از هر سفر جاده‌ای، نگاهی به پیش‌بینی وضعیت آب‌وهوا بیاندازید تا بتوانید بهترین مسیر را انتخاب کنید. نکته مهم دیگر اینکه به‌طور منظم به‌روزرسانی‌های آب‌وهوا را چک کنید تا از هرگونه طوفان یا برفی که به‌طور ناگهانی رخ داده، اطلاع داشته باشید. فناوری ردیابی جی‌پی‌اس می‌تواند با به‌روزرسانی خودکار، رانندگان را در جریان تازه‌ترین شرایط آب‌وهوایی قرار دهد.

برای اطلاعات بیشتر مقاله “GPSچیست؟” را مطالعه بفرمایید.

کیت اضطراری همراه داشته باشید

کیت اضطراری

هریک از وسایل نقلیه موجود در ناوگان برای مواقع اضطراری باید به یک کیت زمستانی مجهز باشد. این کیت شامل آب، غذا، پتو، چراغ قوه، لوازم ضروری کمک‌های اولیه و جلیقه‌های درخشنده است. این اقلام برای ایمن نگه داشتن رانندگان در مواقع اضطراری، مانند گرفتار شدن در جاده‌های مملو از برف، بسیار ارزشمند هستند. زنجیر چرخ نیز باید در هر وسیله نقلیه‌ای که از لاستیک زمستانی استفاده نمی‌کند، وجود داشته باشد.

نکات احتیاطی را در هنگام رانندگی در فصل زمستان به رانندگان گوشزد کنید

به رانندگان ناوگان یادآوری کنید که در هنگام سفر در زمستان احتیاط بیشتری به خرج بدهند. به آنها یادآوری کنید که حتما با سرعت کمتری حرکت کنند و از خودروهای جلویی فاصله بگیرند. همچنین به آنها بگویید که اگر با جاده‌های برفی و لغزنده مواجه شدند و وسیله نقلیه آنها شروع به سر خوردن کرد، فرمان را اندکی به همان سمتی که سر می‌خورند بچرخانند و نه در جهت مخالف. این امر یکی از نکات کلیدی رانندگی کامیون در فصل زمستان است. آنها همچنین باید با حواس کاملا جمع رانندگی کنند و در مناطق کوهستانی پرپیچ‌وخم و روی پل‌هایی که در ابتدای آنها یخ وجود دارد، با احتیاط بیشتری رانندگی کنند.

از فناوری تله ماتیک استفاده کنید

علاوه بر آگاهی از وضعیت آب‌وهوا، بهره‌گیری از فناوری ردیابی از راه دور و جی‌پی‌اس نیز می‌تواند به رانندگان و وسایل نقلیه کمک کنند تا ایمن بمانند. اگر حادثه یا شرایط اضطراری رخ دهد، می‌توان مکان دقیق آن را مشخص کرد تا اطمینان حاصل شود که کمک با سرعت به آنجا می‌رسد. تله ماتیک همچنین می‌تواند به رانندگان کمک کند تا در صورت زیاد شدن حجم ترافیک و یا بدتر شدن شرایط آب‌وهوایی، مسیر خود را تغییر دهند.

لطفا مقاله “تله ماتیک چیست؟” را مطالعه بفرمایید.

منابع استفاده شده:

www.verizonconnect.com

خرید ردیاب خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟

در مورد سیستم مدیریت ناوگان سوالی دارید؟ روی ما حساب کنید!

تماس با یوفایندر