iran flag

هشدار Amber چیست و چگونه به پیدا شدن کودکان کمک می‌کند؟

امتیاز دهید

هشدار Amber؛ سامانه‌ای برای نجات جان کودکان در آمریکا

گم یا ربوده شدن فرزندان خردسال، یکی از بزرگ‌ترین کابوس‌های والدین به‌شمار می‌آید. چرا که بسیاری از پرونده‌های سرقت یا گم شدن کودکان به نتیجه نرسیدند و والدین فرزند عزیز خود را از دست دادند. به همین خاطر در ایالات متحده آمریکا یک سامانه بسیار موثر برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی طراحی شده است که هشدار Amber نام دارد. درواقع اگر کودکی در معرض خطر فوری باشد، قاضی فوریت پرونده را تشدید کرده و یک هشدار Amber از طریق سیستم هشدار اضطراری پخش می‌شود. در این مطلب با ما همراه باشید تا دقیقا بررسی کنیم که هشدار امبر چیست و چگونه کار می‌کند.

 خرید ردیاب شخصی مناسب کودکان و سالمندان

هشدار Amber چیست؟

سیستم هشدار Amber در سال 1996 ایجاد شد و تا به امروز صدها کودک را نجات داده است. تا ژانویه 2023، 1127 کودک به دلیل هشدار Amber نجات یافته‌اند. این مشارکت بین جوامع و سازمان‌های مجری قانون به یکی از بهترین روش‌ها برای یافتن کودک گمشده تبدیل شده است. به‌طور کلی هشدار Amber یک سامانه پخش اضطراری است که هنگام ربوده شدن یک کودک انجام می‌شود. باید اشاره کرد که این هشدار به تابلوهای الکترونیکی بزرگراه‌ها، تلفن‌های همراه، تبلیغات اینترنتی و برنامه‌های منظم در رادیو و تلویزیون ارسال می‌شود.

در ایالات متحده آمریکا، هشدار امبر در حوزه قضایی محل ربوده شدن و اطراف آن پخش می‌شود. اما هشدار AMBER چند ایالتی در صورتی صادر می‌شود که مجری قانون معتقد باشد رباینده با کودک از خطوط ایالتی عبور کرده یا ممکن است به ایالت دیگری سفر کند. هشدار امبر به مجریان قانون اجازه می‌دهد تا فورا از رسانه‌ها و مردم برای یافتن کودک ربوده شده کمک بگیرند.

هشدار Amber از چه زمانی آغاز به کار کرد؟

همان‌طور که اشاره شد، شروع فعالیت سیستم هشدار امبر به سال 1996 برمی‌گردد. اما چه اتفاقی افتاد که کشور آمریکا تصمیم گرفت تا این سامانه را اجرا کند؟ دختری 9 ساله با نام امبر هاگرمن در سال 1996 مشغول دوچرخه‌سواری بود که در آرلینگتون تگزاس ربوده شد. یکی از همسایه‌ها بلافاصله ربوده شدن او را گزارش کرد و والدین امبر با مجری قانون محلی، اف‌بی‌آی و رسانه‌ها هماهنگ کردند تا دخترشان را پیدا کنند. اما متاسفانه امبر از این آدم‌ربایی جان سالم به در نبرد.

پرونده ربوده شدن امبر هاگرمن عمیقا جامعه محلی را تحت تاثیر قرار داد. به همین خاطر تلاش مشترک والدین هاگرمن، سازمان‌های مجری قانون محلی و انجمن مدیران رادیو تگزاس، سیستم هشدار Amber را ایجاد کردند. اگرچه هشدار امبر به نام هاگرمن نامگذاری شده است، اما مخفف America’s Missing: Broadcast Emergency Response نیز است.

خرید ردیاب خودرو مناسب سرویس مدرسه کودکان

چگونه می‌توان هشدار امبر را فعال کرد؟

نکته بسیار مهم درباره هشدار Amber این است که برای هر پرونده مفقود شدن کودکان صادر نمی‌شود. برای مثال در سال 2014 466949 کودک مفقود شدند که در همین بازه زمانی تنها 186 هشدار امبر برای 239 کودک پخش شد. در حالی که هر ایالت کشور آمریکا دستورالعمل‌های خاص خود را برای صدور هشدار Amber دارد، وزارت دادگستری در سال 2003 حداقل استانداردهایی را برای این امر ایجاد کرد. ایالت‌های آمریکا می‌توانند این استانداردها را اتخاذ یا استانداردهای خود را ایجاد کنند.

استانداردهای لازم برای پخش هشدار امبر عبارت‌اند از:

  • کودک 17 سال یا کم‌تر سن داشته باشد
  • نام و اطلاعات مهم کودک مانند وزن، قد، تاریخ تولد و ویژگی‌های شناسایی در سیستم مرکز اطلاعات جرایم ملی (NCIC) وارد شده باشد
  • مجریان قانون ربوده شدن کودک را تایید می‌کنند
  • مجری قانون تشخیص دهد که کودک در معرض خطر قریب‌الوقوع آسیب جسمی یا مرگ قرار دارد
  • اطلاعات توصیفی کافی در مورد وسیله نقلیه رباینده و قربانی را می‌توان برای کمک به شناسایی و بازیابی کودک در اختیار عموم قرار داد

چرا تعداد پخش هشدار امبر کم است؟

اگر یک هشدار به‌صورت روزانه پخش شود، مردم جامعه به‌مرور زمان توجهی به آن نمی‌کنند. به همین خاطر پخش هشدار امبر در پرونده‌های خاص انجام می‌شود. درواقع بخشی از دلیل موثر بودن سیستم هشدار Amber به این دلیل است که همه پرونده‌های گم شدن کودکان پخش نمی‌شود. بنابراین مردم هنگام دریافت هشدار به آن توجه می‌کنند. همچنین بسیاری از موارد گم شدن کودکان تمامی الزامات هشدار امبر را برآورده نمی‌کند.

بیش از 85 درصد موارد کودکان مفقود شده، کودکان فراری هستند که کودک اغلب در معرض خطر فوری نیست. تنها 1 درصد موارد مربوط به آدم‌ربایی غیر خانوادگی، 2 درصد مواردی می‌باشد که کودک گم شده یا مجروح شده است و 10 درصد مربوط به آدم‌ربایی‌های خانوادگی است. یک درصد آخر، جوانان ناپدید شده بین 18 تا 20 سال هستند. اگرچه آدم‌ربایی توسط غریبه‌ها اتفاق می‌افتد، اما چندان رایج نیست.

آیا هشدار امبر واقعا موثر است؟

در سال 2014، نیمی از کودکانی که هشدار امبر برای آنها پخش شده بود، ظرف سه ساعت پس از هشدار پیدا شدند. مهم است که مردم به سرعت به هشدار امبر برای بهترین شانس پیدا شدن قربانی پاسخ دهند. بیش از 95 درصد از کودکان ربوده شده که هشدار امبر برای آن‌ها در سال 2014 پخش شده بود، به‌صورت سالم پیدا شدند.

اکثر موارد هشدار Amber منجر به پیدا شدن کودک می‌شود و در سال 2014، این هشدار در نزدیک به 34٪ موفقیت پرونده‌ها نقش داشته است. وزارت دادگستری گزارش می‌دهد که هشدار امبر همچنین به‌عنوان یک بازدارنده برای بسیاری از افرادی که ممکن است به ربودن کودک فکر کنند، عمل می‌کند و در بسیاری از موارد رباینده پس از شنیدن صدور هشدار AMBER، کودک را آزاد می‌کند.

نکاتی برای محافظت بهتر از فرزندان

قطعا هیچ یک از والدین علاقه ندارند تا مانند یک فرد شکاک همواره مراقب فرزند خود باشند، اما حفظ امنیت کودکان همیشه باید در اولویت والدین باشد. در سال 2014 مشخص شد که 68 درصد کودکان از خانه ربوده شدند. به همین خاطر باید به امنیت خانه خود توجه داشته باشید. در بسیاری از موارد نیز کودک‌ربایی توسط افراد نزدیک به خانواده اتفاق می‌افتد. همچنین در زانی که فرزند شما دور از خانه است، به‌صورت مداوم با او در ارتباط باشید. بررسی موقعیت مکانی فرزندتان با استفاده از فناوری GPS نیز می‌تواند راهگشا باشد.

هشدار Amber جان بسیاری از کودکان را نجات داده است

قطعا هشدار Amber توانسته طی سال‌های اخیر جان بسیاری از کودکان را در کشور آمریکا نجات دهد. بسیاری از کشورهای پیشرفته نیز این سیستم را پیاده‌سازی کرده‌اند. باید اشاره کرد که احتمال پیشگیری از وقوع کودک‌ربایی به علت پیاده‌سازی هشدار امبر از احتمال موفقیت آن بیشتر است. به همین خاطر پیاده‌سازی این سیستم توانسته اثرگذاری بسیار مناسبی در کاهش نرخ آسیب به کودکان داشته باشد.

سوالات متداول

هشدار امبر چیست و چگونه باعث نجات جان کودکان می‌شود؟

یک سامانه پخش اضطراری است که در صورت ربوده یا گم شدن کودکان زیر 17 سال، در کشور آمریکا فعال می‌شود تا کودک مورد نظر هرچه سریع‌تر پیدا شود.

در چه مواقعی هشدار Amber به صدا در می‌آید؟

در زمان‌هایی که کودک سنی کم‌تر از 17 سال داشته باشد و ربوده شدن او برای پلیس اثبات شود، هشدار امبر پخش می‌شود.

آیا هشدار امبر تنها در کشور آمریکا وجود دارد؟

خیر. کشورهای دیگر نیز دارای هشدار امبر هستند. هرچند که در هر کشور این هشدار نام و علامت اختصاصی خود را دارد.

منابع

https://www.safewise.com/blog/amber-alert-used/

https://www.missingkids.org/gethelpnow/amber

https://amberalert.ojp.gov/about/guidelines-for-issuing-alerts

خرید ردیاب خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟

در مورد سیستم مدیریت ناوگان سوالی دارید؟ روی ما حساب کنید!

تماس با یوفایندر