iran flag

جئوفنس (Geofence) چیست؟

امتیاز دهید

جئوفنس که به آن حصار جغرافیایی نیز گفته می‌شود، یکی از ابزارهایی است که به منظور مدیریت هوشمند مکانی در ردیاب‌ها استفاده می‌شود. این ابزار کمک می‌کند تا یک حصار مجازی را در یک منطقه ایجاد کرد و به این ترتیب به طور خاص آن محدوده را مدیریت کرد. پایه و اساس کار جئوفنس استفاده از جی پی اس است. به طور کلی جئوفنس یک فناوری مبتنی بر مکان است که به شما این امکان را می‌دهد، محدوده خاصی را به عنوان حصار جغرافیایی تعیین کنید و در صورت هر گونه ورود و خروج خودرو، ناوگان، شخص و هر چیزی که در حال ردیابی آن توسط ردیاب‌ها هستید، هشدار دریافت کنید.

نحوه عملکرد جئوفنس

قبل از استفاده از جئوفنس، باید اطمینان حاصل کنید که سرویس دهنده‌ای که در حال استفاده از خدمات ردیابی آن هستید، از این قابلیت پشتیبانی کند. استفاده از جئوفنس به این صورت هست که شما روی نقشه یک محدوده خاص را مشخص می‌کنید و در صورتی که خودرو و یا هر وسیله‌ای که در حال ردیابی آن هستید وارد این محدوده خاص شود، شما هشدارهایی را دریافت می‌کنید. این هشدار‌ها می‌توانند توسط نرم افزار آن سرویس دهنده و یا حتی پیامک برای شما ارسال شوند.

همچنین در جئوفنس شما می‌توانید موارد دیگری را نیز داشته باشید، مثلا تنظیم کنید که اگر فقط در ساعات خاصی ورود و خروج به این مناطق انجام شد شما هشدار دریافت کنید و جئوفنس را حساس به زمان تنظیم کنید. یا تعریف کنید اگر در منطقه‌ای که توسط جئوفنس مشخص شده است، توقف با مدت زمان خاصی صورت گرفت شما هشدار دریافت کنید. البته اینکه چه قابلیت‌هایی در اختیار شما قرار بگیرد کاملا به سرویس دهنده خدمات ردیابی شما بستگی دارد.

استفاده از Geofence

تعریف یک منطقه روی نقشه به عنوان Geofence

بیشتر بخوانیم: ردیاب خودرو چیست؟

موارد استفاده از جئوفنس

سیستم جئوفنس استفاده‌های مختلفی دارد. از افزایش بهره وری کسب و کارهایی که دارای ناوگان هستند تا افزایش امنیت اعضای خانواده از مهم‌ترین کاربرد‌های جئوفنس هستند. ما در ادامه مهم‌ترین موارد استفاده از سیستم جئوفنس را برای شما توضیح می‌دهیم.

افزایش بهره وری کسب و کارها: 

کسب و کارهایی که دارای ناوگان هستند می‌توانند با جئوفنس بهره وری ناوگان خود را افزایش دهند. شما می‌توانید محدوده‌های خاصی مانند یک پروژه خاص را به عنوان حصار جغرافیایی تعریف کنید و از ورود و خروج هر یک از خودرو‌های ناوگان به این مناطق باخبر شوید. یا تعریف کنید اگر خودرو‌های شما در محدوده خاصی بیشتر از زمان معینی توقف کردند، شما مطلع شوید. برای مثال کارخانه‌های بتن آماده می‌توانند با استفاده از جئوفنس کاملا بر فرآیند بتن ریزی نظارت کامل داشته باشند.

Geofence-in-fleet-management-ufinder.net-min-1

نظارت بر کارمندان:

بسیاری از کسب و کارها، خدماتی دارند که کارمندان آن‌ها اغلب در خارج از محیط شرکت در حال کار هستند و یا حتی در برخی موارد، کارمندانشان برای ماموریت به شهر‌ها و استان‌های دیگر می‌روند. در این شرایط با استفاده از ردیاب می‌توانید نظارت بهتری روی کارمندان خود داشته باشید. همچنین قابلیت جئوفنس این امکان را به این کسب و کارها می‌دهد تا این نظارت را بسیار هدف‌مندتر انجام دهند.

افزایش امنیت کودکان:

شما می‌توانید محدوده‌های خاصی مانند خانه و یا مدرسه را به عنوان جئوفنس تعریف کنید و در صورتی که فرزندان شما وارد این مناطق شدند یا از این مناطق خارج شدند شما باخبر باشید. البته برای استفاده از جئوفنس نیاز به داشتن ردیاب دارید. برای این مورد می‌توانید از ردیاب شخصی استفاده کنید. 

استفاده از جئوفنس برای سالمندان:

در صورتی که افراد سالمندی را داخل منزل دارید و نگرانی‌هایی برای رفت و آمد آن‌ها دارید، می‌توانید با تعریف کردن حصار جغرافیایی بهتر از آن‌ها محافظت کنید. برای مثال اطراف منزل و یا مکان‌های خاص مانند مکان‌هایی که دور از منزل هستند و یا خروجی‌های اصلی یک خیابان خاص و یا شهر محل زندگی را می‌توانید به عنوان حصار جغرافیایی تعریف کنید. 

استفاده برای بیماران خاص:

شاید شما در خانواده فردی را داشته باشید که دارای بیماری خاصی مانند آلزایمر باشد. مراقبت از فردی با بیماری آلزایمر سختی‌های زیادی را به همراه دارد و شما همیشه دارای نگرانی‌هایی از امنیت شخص هستید. در این شرایط شما برای افزایش امنیت فرد، از دستگاه ردیاب استفاده می‌کنید تا هر لحظه از موقعیت مکانی آن شخص با‌خبر باشید. شما می‌توانید با تعریف جئوفنس در منطقه‌هایی که در صورت ورود و خروج شخص به آن‌ها باعث ایجاد نگرانی برای شما می‌شود، خیال خود را کمی آسوده‌تر کنید.

علاوه بر موارد عنوان شده، جئوفنس کاربرد‌های بی‌شمار دیگری نیز دارد که می‌توانید از آنها برای افزایش بهره‌وری کسب و کار خود و یا افزایش امنیت خانواده خود استفاده کنید. امروزه بسیاری از کسب و کارها از حصار جغرافیایی برای نظارت بر کارمندان، مشتریان و پیگیری اموال شرکت مانند وسایل نقلیه استفاده می‌کنند. 

معرفی انواع روش‌های تعیین جئوفنس

چند راه برای تعیین مرز‌هایی که می‌خواهید هنگام ایجاد جئوفنس خود ترسیم کنید، وجود دارد. سه روش متداول برای تعیین مرز‌های حصار جغرافیایی، جئوفنس شعاعی، جئوفنس چند‌ضلعی و طول و عرض جغرافیایی هستند.

جئوفنس‌های دایره‌ای و شعاعی:

با استفاده از جئوفنس دایره‌ای و شعاعی، شما می‌توانید ناحیه‌ای را که می‌خواهید مرز اطراف آن را ترسیم کنید، انتخاب کنید. همچنین انتخاب کند که جئوفنس چند متر در اطراف آن مکان انجام شود. یکی از نقطه ضعف‌های جئوفنس‌های شعاعی این است که ممکن است مناطقی با نقاط کور وجود داشته باشند که قصد ندارید روی آن‌ها متمرکز شوید. به عنوان مثال، بیشتر ساختمان‌ها دایره‌ای نیستند. بنابراین، اگر یک ژئوفنس با شعاع دایره‌ای در اطراف یک ساختمان مربع ایجاد کنید، ممکن است مناطق خاصی را که مد نظر شما نیست، نیز در نظر بگیرد.

جئوفنس‌های چند‌ضلعی:

یکی از بهترین روش های تعریف جئوفنس استفاده از روش چند‌ضلعی است. جئوفنس های چند‌ضلعی دقت بیشتری نسبت به ژئوفنس‌های مبتنی بر شعاع دارند زیرا می‌توانید چند نقطه خاص را انتخاب و به هم وصل کنید و به این صورت منطقه دقیق‌تری را به عنوان حصار جغرافیایی تعریف کنید.

جئوفنس‌های طول و عرض جغرافیایی:

یکی دیگر از روش‌های تعیین جئوفنس استفاده از طول و عرض جغرافیایی است. در این روش شما به مختصات طول و عرض جغرافیایی مکانی که می‌خواهید هدف قرار دهید نیاز دارید. با وارد کردن مختصات دقیق، حصار جغرافیایی برای شما ساخته می‌شود.

کلام آخر

جئوفنس یا حصار جغرفیایی یک قابلیت مبتنی بر مکان است که به شما این امکان را می‌دهد تا یک منطقه مشخص را عنوان مرز مجازی تعریف کنید. استفاده از حصار جغرافیایی می‌تواند باعث افزایش امنیت اعضای خانواده و یا افزایش بهره وری کسب و کارها شود. برای استفاده از این قابلیت شما نیاز به داشتن دستگاه ردیاب دارید.

منابع:

https://gotrack.com//

خرید ردیاب خودرو از یوفایندر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟

در مورد سیستم مدیریت ناوگان سوالی دارید؟ روی ما حساب کنید!

تماس با یوفایندر