iran flag

جمر چیست و چه تاثیری بر جی‌پی‌اس دارد؟

4.6/5 - (129 امتیاز)

به بیان ساده جمر (Jammer) یک سیستم مسدود‌کننده سیگنال با فرکانس‌های مختلف می‌باشد که در زمینه‌های گوناگونی استفاده می‌شود. این سیستم با ایجاد یک سیگنال با فرکانس برابر با سیگنال وسیله مورد نظر، باعث اختلال و نویز در آن خواهد شد. جمر با شناسایی سیگنال هدف، یک سیگنال قوی‌تر با همان طول موج تولید می‌کند. بنابراین در محدوده‌ای که توسط جمر انتخاب شده است، هیچ داده‌ای انتقال داده نمی‌شود.

انواع جمر یا مسدود کننده سیگنال:

به طور کلی جمر یا مسدود کننده‌های سیگنال را می‌توان به دو دسته مسدود‌کننده‌های نظامی و مسدود کننده‌های تجاری تقسیم کرد، که در ادامه با هر یک از آن‌ها آشنا خواهیم شد:

جمرهای نظامی:

از مسدود کننده‌های نظامی برای مقاصد جنگی استفاده می‌شود. از انواع این مسدود کننده‌ها می‌توان جمرهای بیسیم دستی، جمرهای قابل حمل برای اختلال در امواج مخابراتی و تلفن همراه، جمرهای ثابت برای اختلال در یک منطقه خاص، جمرهای راداری برای اختلال در رادارهای نظامی و جمرهای پدافندی برای مقابله با حملات موشکی را نام برد.

استفاده نظامی از جمر

تصویری از یک خودروی نظامی که از جمر برای اختلال در سیگنال استفاده می کند.

جمر‌های تجاری:

این جمر‌ها که نسبت به مسدود کننده‌های نظامی سطح پایین‌تری دارند برای هدف‌هایی نظیر مسدود کردن تلفن همراه، اختلال در سیگنال های ماهواره های جی‌پی‌اس و دیگر امواج ماهواره‌ای طراحی شده‌اند. در ادامه با مسدود کننده‌های GPS بیشتر آشنا خواهیم شد. 

جمر در جی‌پی‌اس:

امروزه از جی‌پی‌اس در صنعت‌های مختلفی استفاده می‌شود. جی‌پی‌اس به صورت گسترده برای ردیابی اشخاص، مسیریابی در زمان رانندگی، ردیابی خودروها، کامیون‌ها و تریلی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدیران ناوگان‌ها و صاحبان خودروهای شخصی برای حفاظت و نظارت بر ناوگان و خودروهای خود از سیستم موقعیت‌یاب جهانی (GPS) استفاده می‌کنند. آن‌ها با استفاده از جی‌پی‌اس می‌توانند موقعیت مکانی خودرو و ناوگان خود را روی نقشه مشاهده کنند. این مساله باعث سخت‌تر کردن کار سارقان می‌شود و احتمال پیدا شدن سریع خودرو بعد از سرقت را بسیار افزایش می‌دهد. بسیاری از سارقان برای مقابله با ردیاب خودرو از جمر یا مختل کننده‌های سیگنال GPS که می‌توانند در عملکرد دستگاه های ردیاب، اختلال ایجاد کنند، استفاده می‌کنند. اگر چه مسدود کننده‌های GPS غیر قانونی هستند و در دسترس عموم مردم وجود ندارد، اما در بسیاری از مواقع سارقان به آن دسترسی دارند.

پیشنهاد می‌کنم کهجی پی اس چیست؟ ” را بخوانید.

مسدود کننده‌های سیگنال با توجه به عمکردهای مختل کننده‌ای که دارند، غیر قانونی محسوب می‌شوند. هرگونه خرید، فروش و استفاده از جمر با هر هدفی کاملا غیرقانونی بوده و جرم محسوب می‌شود. استفاده از جمر جرم سنگینی دارد و قانون بسیار قاطعانه و سخت با آن برخورد می‌کند. دستگاه جمر فقط توسط دولت و آن هم برای یک سری استفاده‌های خاص که اغلب نظامی هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تاثیر جمر بر جی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پی‌اس:

سیگنال های ماهواره‌های جی‌پی‌اس که در حال ارسال به زمین هستند، با هدف‌های مختلفی توسط گیرنده‌های جی‌پی‌اس مورد استفاده قرار می‌گیرند. گیرنده‌های جی‌پی‌اس می‌توانند تلفن‌های هوشمند همه ما باشند که برای مواردی مانند مسیریابی از آن‌ها استفاده می‌کنیم و یا ردیاب خودرو باشد که روی خودرو نصب می‌شود و موقعیت مکانی خودرو را به ما اطلاع می‌دهد. جمر دستگاهی است با فرکانس رادیویی و قدرت بالا که باید نزدیک به دستگاه ردیاب قرار بگیرد تا بتواند در سیگنال‌های دریافتی از ماهواره‌های GPS اختلال ایجاد و ارتباط ردیاب را قطع کند. در این مواقع سیگنال‌های اختلال‌گر جمر، روی سیگنال‌های GPS تداخل ایجاد می‌کنند و از دریافت داده از ماهواره‌های GPS جلوگیری می‌کنند و ردیاب نمی‌تواند موقعیت مکانی خود را برای سامانه ردیابی ارسال کند. در نتیجه ردیاب شما کاملا از غیرفعال می‌شود. 

جمر چگونه جی‌پی‌اس خودرو را مختل می‌کند؟

دستگاه‌های ردیاب خودرو (جی‌پی‌اس خودرو) با استفاده از سیگنال‌هایی که از ماهواره‌های جی‌پی‌اس دریافت می‌کنند، می‌توانند موقعیت مکانی خودرو را برای سامانه‌های ردیابی ارسال کنند. جمر یا مسدود‌کننده سیگنال با استفاده از فرکانس‌های خود بر سیگنال ماهواره‌های GPS غلبه کرده و نویز ایجاد می‌کند، در این حالت دستگاه ردیاب هیچ سیگنالی از ماهواره‌ها دریافت نمی‌کند و ارتباط ردیاب قطع می‌شود. البته باید به این نکته توجه داشت که دستگاه جمر فقط در فاصله نزدیک به ردیاب، حدود 4 تا 7 متر می‌تواند بر روی سیگنال‌های ردیاب تاثیر بگذارد. سارقان برای استفاده از جمر برای اختلال در جی‌پی‌اس خودرو، باید دائما دستگاه را نزدیک خودرو نگه دارند، به همین دلیل در بسیاری از موارد سارقان از دستگاه جمری استفاده می‌کنند که مستقیم به پورت فندکی خودرو نصب می‌شود و شروع به اختلال در سیگنال‌ها می‌کند. 

جمر خودرو

تصویری از یک جمر خودرو که به پورت فندکی خودرو وصل می شود.

بیشتر بخوانیم: ردیاب خودرو چیست؟

آیا استفاده تجاری از جمر در آمریکا قانونی است؟

غیر از مقاصد نظامی و محرمانه دولتی (اطلاعاتی و جاسوسی) استفاده از جمر در آمریکا غیر قانونی است. برای درک این مساله، یک مورد خاص را با هم مرور می‌کنیم. در آمریکا هیات ملی روابط کار در یک حکم قبلی سیاست ممنوعیت استفاده از تلفن همراه توسط کارمندان در محل کار را به‌عنوان یکی از حقوق کارفرما تایید کرده است. در مقابل بر اساس حکم کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) کارفرمایان باید درباره چگونگی اجرای این سیاست پاسخگو باشند. جالب است بدانید قانون منع استفاده از چنین دستگاه‌هایی که دسترسی مردم را به سیگنال‌های ارتباطی مسدود می‌کند به سال ۱۹۳۴ برمی‌گردد.

برای مثال در یک مورد این کمیسیون، یک شرکت را به‌خاطر استفاده از جمر یا مسدود کننده سیگنال جریمه کرد. در این مورد خاص، FFC شکایت‌هایی از یک ارائه‌دهنده خدمات مخابراتی در مورد تداخل امواج دریافت کرده بود. در پاسخ، بخش اجرایی آژانس، تحقیقاتی را در مورد یک تجارت انبار مستقر در تگزاس به‌دلیل استفاده احتمالی از یک مسدودکننده سیگنال آغاز کرد و مشخص شد که صاحب این کسب‌وکار از این دستگاه برای محدود کردن دسترسی کارمندان خود به سیگنال‌های ارتباطی و عدم استفاده از تلفن همراه در محیط کار استفاده می‌کرده است. صاحب این کسب‌وکار همچنین هشداری برای عدم استفاده از جمر را از شرکت مخابراتی دریافت کرده بود. بر این اساس بخش اجرایی کمیسیون ارتباطات فدرال این شرکت را ۲۲ هزار دلار جریمه کرد.

تولید کنندگان جمر با چه بهانه‌هایی این دستگاه‌ها را می‌فروشند.

هرگونه تولید، خرید و فروش و استفاده از جمر یا مسدود کننده سیگنال جی‌پی‌اس در تمامی کشورهای دنیا غیرقانونی است. با این حال همواره شرکت‌ها و افرادی هستند که به بهانه‌های مختلفی این دستگاه‌ها را تبلیغ می‌کنند و آن‌ها را به قیمت‌های گزاف می‌فروشند. در این بخش بررسی می‌کنیم که این شرکت‌ها چه مزایایی را برای این دستگاه‌ها در نظر می‌گیرند و چرا این بهانه‌ها قابل قبول نیست.

1.شما را در شب ایمن نگه میدارد

عرضه‌کنندگان جمر ممکن است بگویند: دنیا مکانی ترسناک است و سارقان و جنایتکاران در هر گوشه‌ای در کمین هستند. بسیاری از موارد دزدی و جنایت در روز روشن اتفاق می‌افتند اما آمارها نشان می‌دهند جانیان و سارقان٬ تاریکی شب را ترجیح می‌دهند.

 

این افراد ممکن است با استفاده از نرم‌افزارها و دستگاه‌های ردیاب، عادات شما در رفت‌وآمد شناسایی کنند و نقطه‌ای از مسیر معمول شما را برای حمله به شما یا دزدی از شما انتخاب کنند. بنابراین شما با استفاده از جمر جی‌پی‌اس می‌توانید امنیت خود را افزایش دهید.

این فرض به چند دلیل غلط است. اول این‌که موارد ردیابی جی‌پی‌اس افراد در ایران به‌ندرت اتفاق می‌افتد. دوم این‌که ردیابی نرم‌افزاری به دریافت مجوزی از سوی خود شما و تلفن همراه شما نیاز دارد. سوم این‌که با استفاده از جمر، خود شما هم به یک مجرم تبدیل می‌شوید!

2.بهانه پیشگیری از نفوذ به حریم خصوصی در شرکت‌ها

شرکت‌های تولید کننده جمر ممکن است بگویند: بسیاری از مدیران مستبد ممکن است بخواهند به حریم خصوصی شما در تلفن همراه و دیگر دستگاه‌های دیجیتالی نفوذ کنند و شما با استفاده از جمر می‌توانید جلوی نقض حریم شخصی خود را توسط مدیران شرکت‌ها بگیرید.

این تصور چندین اشکال دارد‌. اول این‌که هرگونه نقض حریم خصوصی دیجیتالی حتی از سوی روسای شرکت‌ها جرم به‌شمار می‌آید و در صورتی که شما با چنین مواردی روبه‌رو شوید می‌توانید از طریق مراجع قانونی اقدام کنید. دوم این‌که جمرها معمولا برد مشخصی دارند و این برد آن‌قدر کم نیست که فقط محدوده شما را دربربگیرد. بنابراین شما با استفاده از جمر در یک شرکت نه فقط سیگنال‌های دریافتی تلفن همراه خود بلکه سیگنال‌های دریافتی تعداد دیگری از همکاران خود و مشتریان را هم مسدود می‌کنید. از سویی در صورت باخبر شدن روسا از استفاده از جمر، به احتمال قوی کار خود را از دست خواهید داد و به مراجع قانونی نیز معرفی خواهید شد.

3.بهانه ایمن ماندن در یک کشور خارجی

سفرهای توریستی به خارج از کشور معمولا سفرهایی لذتبخش هستند که خاطرات ماندگاری را نیز برای شما ایجاد می‌کنند. یکی از معدود جنبه‌های منفی این سفرها نگرانی‌های شما در مورد ایمنی در یک کشور خارجی است. تولید کنندگان جمر ممکن است از همین نگرانی شما سوء استفاده کنند و بخواهند یک جمر را به شما بفروشند. این افراد ممکن است بگویند با استفاده از جمر می‌توانید دستگاه‌های ردیاب دیگر را از کار بیندازید و ایمنی خود را افزایش دهید.

جمر و تلفن همراه

استفاده همزمان از جمر و تلفن همراه، تلفن همراه شما دیگر قابل مکان‌یابی نیست.

چنین تصوری هم از چند جنبه دارای اشکال است. اول این‌که با استفاده همزمان از جمر و تلفن همراه، تلفن همراه شما دیگر قابل مکان‌یابی نیست و در صورتی که ربوده شوید، پلیس نمی‌تواند مکان شما را پیدا کند. دوم این‌که تامین امنیت شما در یک کشور خارجی بر عهده نیروهای انتظامی آن کشور است و نه بر عهده خود شما. سوم این‌که استفاده از جمر در تمامی کشورها غیر قانونی است و به‌عنوان یک فرد خارجی حتی این امکان وجود دارد که از سوی دولت آن کشور به جاسوسی یا خرابکاری متهم شوید.

4.بهانه‌ افزایش امنیت سایبری با جمر

در عصر اینترنت جرایم سایبری در بالاترین حد خود قرار دارند. مجرمان برای دریافت اطلاعات افراد از روش‌های متنوعی استفاده می‌کنند. نگرانی حاصل از این موارد می‌تواند دستمایه فروش جمرها شود. برای مثال فروشندگان جمر ممکن است بگویند: هکرها می‌توانند جی‌پی‌اس تلفن همراه شما را هک کنند و حتی زمانی که شما آن را خاموش کرده‌اید، آن را بدون اطلاع شما روشن کنند و با جمر می‌توانید جلوی این کار را بگیرید.

این بهانه نیز برای خرید و فروش جمر قابل قبول نیست زیرا تامین امنیت سایبری شما نیز برعهده نهادهای امنیت سایبری است. همچنین روش‌هایی برای افزایش امنیت سایبری وجود دارند که قانونی هستند. از سوی دیگر مجرمان سایبری معمولا با موقعیت مکانی شما کاری ندارند بلکه یا به‌دنبال رمزهای عبور پلتفرم‌های مالی و اطلاعات کارت‌های اعتباری شما هستند و یا به‌دنبال سرقت داده‌های درون تلفن همراه یا رایانه شما.

جمرهای جی‌پی‌اس چه شکلی هستند؟

دستگاه‌هایی که می‌توانند GPS را مسدود کنند توسط تولیدکنندگان مختلفی ساخته می‌شوند. همچنین ابعاد این دستگاه‌ها بر اساس ویژگی‌هایی مانند برد سیگنال‌ها متفاوت است. به‌همین دلیل تشخیص آن‌ها در خودرو یا اطراف آن دشوار می‌شود.

جمر های جی پی اس

تصویر انواع اشکال جمر را نشان می دهد.

با این حال معمولا مسدود کننده‌های GPS در برد کوتاه کار می‌کنند و به اندازه کافی کوچک هستند که به منبع تغذیه‌ای مانند فندک ماشین یا درگاه‌های الکترونیکی دیگر وصل شوند و سیگنال ردیاب GPS نصب شده در کابین خودرو را مسدود کنند.

جمر جی‌پی‌اس خطرات امنیتی را افزایش می‌دهد.

برخی از رانندگان ناوگان‌های حمل‌ونقل ممکن است تصور کنند با استفاده از جمر آزادی بیشتری دارند و می‌توانند از مسیرهای مورد علاقه خود عبور کنند یا در جایی که مورد نظر خودشان (و نه مورد نظر شرکت) است توقف کنند. مشکل در این‌جا است که وقتی یک ناوگان از ردیاب‌های خودرو و یک سیستم یکپارچه ردیابی برخوردار است، دیر یا زود متوجه استفاده شما از جمر خواهد شد و ممکن است کار خود را از دست بدهید.

نکته بعدی این‌که استفاده از جمر ایمنی خود شما به‌عنوان راننده، ایمنی باری که توسط ماشین حمل می‌شود و ایمنی خودروی شما را به خطر می‌اندازد. اولا در صورت سرقت خودرو، ماشین شما دیگر قابل ردیابی نیست. دوم این‌که جمرها سخت‌افزارهایی غیر قانونی و نا ایمن هستند و شرکت‌ها و افرادی که در تولید آن‌ها دست دارند ممکن است هرگونه امکاناتی را برای سوء استفاده غیر قانونی از آن در آن قرار دهند و این موارد خطرات ایمنی را برای شما افزایش می‌دهد.

قابلیت آنتی جمر در یوفایندر

با توجه به اینکه استفاده از جمر یکی از بزرگترین مشکلات در جی‌پی‌اس‌های خودرو می‌باشد، یوفایندر به عنوان پیشرو در صنعت جی‌پی‌اس، همیشه به دنبال راه حلی برای این مشکل بوده است. ما بعد از بررسی و آزمون‌های زیاد، در نهایت با طراحی سناریوهای پیشرفته، موفق به ایجاد شرایطی شدیم که در صورت نزدیک شدن دستگاه جمر به خودرو، شما بلافاصله از این موضوع مطلع می‌شوید.

کلام آخر

دستگاه‌های جمر با اینکه یک دستگاه غیر‌قانونی محسوب می‌شوند، اما تهیه کردن آن‌ها متاسفانه غیرممکن نیست و مانند بسیاری از موارد دیگری که در قانون ممنوع هستند، امکان تهیه کردن آن‌ها وجود دارد. در صورت قرار گرفتن دستگاه جمر نزدیک خودروی شما، ردیاب شما کاملا غیرفعال می‌شود. البته این مورد برای یوفایندر صدق نمی‌کند و ما راه‌حل‌هایی برای مطلع شدن از حضور جمر در اطراف خودرو داریم.

منابع:

https://www.verizonconnect.com//

خرید ردیاب خودرو از یوفایندر

2 نظر برای "جمر چیست و چه تاثیری بر جی‌پی‌اس دارد؟"

  1. محمدرضا گفت:

    مقاله خوبی بود و بهتر بود که راهکارتان را هم تا حدی توضیح میدادید البته با ذکر مثال و شکل

  2. سید ابوالقاسم گفت:

    آنتی جمر را تیز توضیح دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟

در مورد سیستم مدیریت ناوگان سوالی دارید؟ روی ما حساب کنید!

تماس با یوفایندر