iran flag

سیستم LBS؛ آنتن دهی در نقاط کور

امتیاز دهید

یکی از مهم‌ترین سیستم‌های ردیابی در جهان، سیستم LBS است که کاربردهای فراوانی دارد. این سیستم برای مواقعی طراحی شده است که دستگاه در موقعیت نقطه کور قرار دارد و نمی‌تواند به صورت زنده با ماهواره‌ها ارتباط برقرار کند. در این صورت، سیستم LBS وارد مدار می‌شود و می‌تواند حتی در کورترین نقاط هم مختصات تقریبی ردیاب را اعلام کند. لازم به ذکر است که این سیستم در حمل و نقل، ماموریت‌های نظامی و پلیسی و حتی در خدمات ایمنی مانند آتش‌نشانی استفاده می‌شود. در این مطلب از مجموعه یوفایندر به سوال ” LBS چیست” پاسخ می‌دهیم و با مهم‌ترین ویژگی‌های این سیستم ردیابی آشنا می‌شویم.

به چه فضاهایی نقاط کور گفته می‌شود؟

به طور کلی، به فضایی که ماهواره‌ها نتوانند به آن دسترسی داشته باشند، نقطه کور گفته می‌شود. به‌ زبان ساده‌تر، به موقعیتی که هیچ دستگاهی نتواند در آن‌ها سیگنال GPS را دریافت کند، نقطه کور گفته می‌شود. در بیشتر مواقع، نقاط کور فضاهایی هستند که در زیر زمین قرار گرفته‌اند یا سربسته هستند. از جمله این فضاها می‌توان به آسانسور، پارکینگ، تونل و طبقات زیرین ساختمان‌ها اشاره کرد.

احتمالا در زمان رانندگی متوجه شده‌اید که وارد یک تونل می‌شوید و در هر موقع، ارتباط موبایل یا مانیتور خودروی شما با ماهواره‌های GPS قطع می‌شود. به محض خروج از تونل، این اتصال دوباره برقرار می‌شود و اطلاعات دقیق را روی صفحه‌نمایش مشاهده خواهید کرد. این یکی از بارزترین مثال‌های نقطه کور است که تقریبا هر راننده‌ای با آن مواجه شده است.

شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیش‌تر مقاله “GPS چیست؟” را مطالعه بفرمایید.

LBS device

سیستم LBS چیست؟

شاید موضوع نقطه کور چندان برای مسیریابی مهم نباشد. اما برای ردیابی، این موضوع بسیار مهم است و باید با راهکارهای مختلفی از وقوع آن جلوگیری کرد. یکی از این راهکارها، سیستم LBS است. این سیستم مخفف عبارت “Location Based Service” و در زبان فارسی به معنای سرویس مبتنی بر مکان می‌باشد.

سیستم LBS زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که GPS نتواند با ماهواره‌ها سیگنال رد و بدل کند. در این موقعیت، این سیستم می‌تواند با ارسال اطلاعات از طریق راهکاری که برای آن تعبیه شده است، اطلاعات را برای شما ارسال کند. همین باعث شده است تا در افرادی که از ردیاب برای موقعیت‌های بسیار خطرناک و مهم استفاده می‌کنند، به دنبال مدل‌های مجهز به این سیستم باشند.

سیستم LBS اولین با در سال 1995 معرفی شد. اما چهار سال طول کشید تا اولین دستگاه مجهز به این سیستم به بازار عرضه شود. زمانی که ال بی اس عرضه شد، توانست به سرعت محبوب شود و از آن در فضاها و دستگاه‌های مختلفی مانند ATM، سینماها و مراکز تفریحی استفاده می‌شد. اما در حال حاضر، در بسیاری از فعالیت‌های تجاری و عملیات‌های ویژه از LBS استفاده می‌شود.

عملکرد سیستم LBS به چه صورت است؟

 ین سیستم تنها زمانی وارد مدار می‌شود که تشخیص دهد، بین GPS و ماهواره‌ها سیگنال دریافت و ارسال نمی‌شود. در غیر این صورت، راهکاری برای روشن کردن آن وجود ندارد. البته در حال حاضر، برخی از ردیاب‌های پیشرفته چنین امکانی را دارند.

در صورتی که ردیاب عدم رد و بدل شدن سیگنال GPS را تشخیص دهد، LBS سیگنال را به نزدیک‌ترین دکل مخابراتی که در آن اطراف وجود دارد، ارسال می‌کند. با انجام این کار، اطلاعات لازم برای موقعیت تقریبی خودرو دریافت می‌شود و سیستم مختصات را به‌دست می‌آورد و برای شما ارسال می‌کند. این سیستم سرعت نسبتا پایینی دارد و به همین خاطر، در حالت عادی از آن استفاده نمی‌شود. همچنین در برخی مواقع، دقت LBS به بیش از 500 متر می‌رسد که نشان از عدم دقت بالای آن دارد.

آیا تمام ردیاب‌ها LBS دارند؟

در پاسخ به این سوال که آیا تمام ردیاب‌ها مجهز به LBS هستند، باید به این نکته اشاره کنیم که این بستگی به مدل دستگاه دارد و لزوما یک ردیاب مجهز به این سیستم نیست. البته در حال حاضر، در بسیاری از ردیاب‌های روز دنیا از این فناوری استفاده می‌شود. با این حال، توصیه می‌کنیم در زمان خرید حتما از برخوردار بودن LBS مطمئن شوید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله “ردیاب شخصی چیست؟” را مطالعه بفرمایید.

دستگاه ردیابی LBS

کاربرد سیستم LBS چیست؟

در موارد مختلفی می‌توان از سیستم LBS استفاده کرد که پیدا کردن خودرو، ردیابی افراد، پیدا کردن هواپیماها و مسیریابی از جمله آن‌ها هستند. عملکرد LBS در تمام این موارد یکسان است و تنها کاربری آن با دیگری فرق می‌کند.

بیشتر از هر موقعیت دیگری از سیستم LBS برای ردیابی اشخاص استفاده می‌شود. این موضوع بیشتر درباره آتش‌نشان‌ها، غواص‌ها و دریانوردها، کارگران معدن و پلیس‌ها صدق می‌کند. به عنوان مثال، ممکن است این افراد در فضایی که نقطه کور است، زندانی شوند یا گیر بیفتند. در این صورت، سیستم ال بی اس می‌تواند مختصات دقیق آن‌ها را ارسال کند تا بتوانند نجات پیدا کنند.

در بسیاری از مواقع، زمانی که هواپیماها سقوط می‌کنند، با کمک LBS می‌توان آن‌ها را پیدا کرد. این موضوع بیشتر درباره هواپیماهایی رخ می‌دهد که در کوهستان‌ها یا اقیانوس سقوط کرده‌اند که جی پی اس نمی‌تواند سیگنالی ارسال یا دریافت کند.

علاوه بر موارد ذکرشده، برای پیدا کردن خودروهای سرقت شده هم می‌توان از سیستم LBS استفاده کرد. در بسیاری از مواقع، سارقان خودروی سرقت شده را در مکانی دورافتاده رها می‌کنند. در این موقعیت با کمک ال‌بی‌اس می‌توان موقعیت خودرو را شناسایی کرد.

سیستم LBS؛ یکی از بهترین سیستم‌ها برای ردیابی

در پاسخ به سوال “LBS چیست؟”، باید بگوییم این سیستم، یکی از بهترین سیستم‌های جهان برای ردیابی است. سیستم LBS می‌تواند در نقاط دورافتاده، مختصات را به نزدیک‌ترین دکل مخابراتی و سپس برای شما ارسال کند. همین امر باعث شده است تا ال بی اس بتواند به سرعت محبوب و برای ردیابی خودرو، مسیریابی، پیدا کردن لاشه هواپیما و مسیریابی غواصان استفاده شود. 

خرید ردیاب خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟

در مورد سیستم مدیریت ناوگان سوالی دارید؟ روی ما حساب کنید!

تماس با یوفایندر